کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟

انتخاب همسر شایسته,معیارهای انتخاب همسر شایسته,

انتخاب همسر شایسته

انتخاب همسر شایسته شاید یکی از بزرگترین وظایف و مسئولیت های ما در زندگی باشد . چرا که این انتخاب نه تنها در آینده فردی ما تاثیر دارد . بلکه در زندگی شخص دیگر و نسل‌های بعدی ما نیز ممکن است باعث اتفاقات بزرگی شود . این موضوع میتواند مثبت یا منفی  و یا رفتن به مسیری هموار یا نزولی را در پی داشته باشد . زوجین در زمان انتخاب همسر شایسته خود باید معیارهای خود را به صورت عقلانی تعیین کنند .

این موضوع را نباید به صورت در چارچوب احساسی خاصی طبقه بندی کنند . بدین ترتیب هنگام انتخاب اسیر فضای احساسی و هیجانی قبل از ازدواج که برای اکثر افراد بوجود میاید قرار نگیرند . هرچند در زمان انتخاب همسر شایسته و در بیشتر مواقع ای که باب آشنایی قبل از ازدواج بین دو نفر به وجود آمده است تصمیم گیری در این مورد کمی دشوار به نظر میرسد . اما ما باید با دقت لازم درست انتخاب کنیم .


بیشتر بخوانید: ویژگی های مرد خوب برای ازدواج از نظر زنان


معیارهای  انتخاب همسر شایسته

معیارهای انتخاب همسر شایسته شاید بسیار سخت به نظر برسد . اما باید ما بتوانیم تا زمانی که قصد ازدواج داریم این معیارها را برای خود در نظر بگیریم و در مورد آنها نتیجه گیری کنین . تا در زمان تصمیم گیری به مشکل بر نخوریم . معیارهای انتخاب همسر شایسته باید در دسته ها و زمینه های مختلف با دقت مورد بررسی قرار گیرد . تا پروسه انتخاب همسر شایسته برای ما به درستی هموار بشود . یاری طلبیدن از یک مشاوره خانواده و روانشناسی در این برهه می تواند کمک شایانی به انتخاب ما بکند .

معیارهای انتخاب همسر شایسته به دلیل این که میتواند  به کوچکترین ویژگی ها و صفات طرف مقابل تقسیم شود . این موضوع میتواند گاهی گیج کننده و مبهم به نظر برسد . تاکید روانشناسان بر مشاوره ازدواج به دلیل همین ابهامات است . کمک به رفع این مشکل ا باعث میشود تا زوجین بار روانی تصمیم را با مشاور تقسیم کنند .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


مهارت های انتخاب همسر شایسته,معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسی,

مهارت های انتخاب همسر شایسته

مهارت های انتخاب همسر شایسته اشاره میشود قطعاً مسئله مهمی است که باید بیشتر درموردش فکر کنیم . مهارت های انتخاب همسر شایسته در زندگی زناشویی بسیار بسیار تاثیر گذار و تعیین کننده میباشد . از مهارت حل مسئله به عنوان معیارهای انتخاب همسر شایسته نیز یاد می شود . در این زمان قطعا می توان به اهمیت آن پی برد . اگر فردی قبل از وارد شدن به فضای زندگی زناشویی مهارت حل مسئله را در خود تقویت کرده باشد . در نتیجه به مهارت های انتخاب همسر شایسته نیز دست پیدا میکند . این ویژگی ها باشد می تواند کمک شایانی به بقا و پیشرفت زندگی مشترک بکند .

فرض کنید که در زمان و برهه ای از زندگی مشکلاتی پیش می آید که البته امری طبیعی است . اگر دو طرف زندگی قبل از ازدواج مهارت حل مسئله را در زندگی یاد گرفته باشند . می توانند در برهه های حساس و میتوانند مشکلات را با کیفیت مدیریت کرد . آنها با از دست ندادن تمرکز خود بر زندگی مشترکشان مسائل و مشکلات را حل میکنند . در ضمن آن به ادامه زندگی میپردازند در این صورت تاثیر آسیب های مشکلات در زندگی زناشویی بسیار کاهش می یابد . در نتیجه دو طرف می توانند از موانعی که  سر راه هر زندگی مشترکی پیش می آید عبور کنند .


بیشتر بخوانید: با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟


معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسی

معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسی را می توان در بسیاری از کتاب‌های مربوط به مقوله ازدواج مشاهده کرد . اما معیارهایی که در بسیاری از کتاب‌ها به صورت مشترک آموزش داده شده و به آنها پرداخته شده است . مناسب تمام اقوام و تمام فرهنگ ها و در کل تمام انسان هاست . مسائلی که  همراه با کلمه ازدواج می شنویم بحث عشق و احساسات درگیر دو طرف در یک رابطه زناشویی است . بحثی که بدون شک نمی توان از آن به راحتی گذشت . با معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه روانشناسی میتوان پیشرفت زندگی در مسیر مثبت و حفظ انرژی را به دست آورد . بنابراین عشق و مقوله عاشقی و زندگی عاشقانه از مسائلی است که در همه فرهنگ ها به آن پرداخته شده است . از  به عنوان  جمله ویژگی های مثبت یک زندگی مشترک میتوان نام برد .


بیشتر بخوانید: با چه زن هایی نباید ازدواج کرد؟


معیارهای همسر شایسته از دیدگاه اسلام

معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه اسلام در آموزه های دینی ما بسیار به چشم می خورد . معیارهای ازدواج از دیدگاه های مختلفی مورد بررسی قرار میگیرد . این به این خاطر است که مقوله ازدواج از بحث هایی است که در اسلام بسیار مهم تلقی می شوند . امر ازدواج و تاکید بر ازدواج موفق با در نظر گرفتن معیار ها برای انتخاب همسر شایسته بسیار امر پسندیده ای است . به این دلیل  که اسلام خانواده خوب و سالم که میوانند حاصل یک ازدواج سالم و زندگی زناشویی خوب باشد را از ارکان بقا و کیفت جامعه میداند . معیارهای انتخاب همسر شایسته از دیدگاه اسلام نه تنها برای مردان مطرح شده است . بلکه به همان اندازه برای زنان نیز بر آن تاکید می شود.‌ این موضوع قطعا میتواند نشانه  ارزش گذاشتن و ارج نهادن به مقام زن که مادر یک خانواده خواهد بود باشد .


بیشتر بخوانید: نحوه درست انتخاب همسر برای یک عمر زندگی


معیار نقش پذیری در ازدواج

معیار نقش پذیری در ازدواج از جمله معیارهای انتخاب همسر شایسته می باشد . بی تردید این موضوع در ازدواج های امروزی کمتر به آن پرداخته میشود . اما این نمیتواند از ارزش این معیار و تاثیری که می تواند در زندگی زناشویی و تشکیل خانواده داشته باشد بکاهد . فردی که در زمینه نقش پذیری و به تبع آن قبول کردن مسئولیت های مختلف قبل از ازدواج ناکام باشد .

احتمالا سخت است که بتوانیم تضمین کنیم که میتواند  نقش همسر خود را به خوبی ایفا کند . زیرا او در تجربه ‌های مسئولیت پذیری و نقش پذیری در گذشته را نداشته است . در نقش های کوچک تر و به مراتب با حساسیت کمتر موفقیت و کامیابی نداشته . به همین دلیل به احتمال زیاد نمیتواند نقش پدری یا مادری و یا همسر خوب بودن را به خوبی ایفا کند . از این جهت است که بررسی معیار نقش پذیری در طرف مقابل اهمیت بسیاری دارد . والدین و بزرگترها حتماً باید در مورد  انتخاب همسر شایسته با جوانان صحبت کنند . نکته هایی در این باب را  حتما با آنها در میان بگذارند . به آنها پیشنهاد دهند که از مشاوره ازدواج نیز در این زمینه میتواند راهگشا باشد.

معیارهای انتخاب همسر شایسته,مهارت های انتخاب همسر شایسته,

معیار خودشناسی  و تاثیر آن در زندگی مشترک

افراد اکثراً فقط در زمان ازدواج خود به معیارهای انتخاب همسر شایسته یا مهارت انتخاب همسر شایسته توجه میکنند . اما از مسائلی که کمتر به ما آموخته شده است این است که خودشناسی  بسیار زیاد میتوانند در نحوه انتخاب ما و نتیجه ای ک میگیریم موثر باشد . خودشناسی به این معنی است که ما به تعمق در خود بپردازیم . در این مطالعه نقاط ضعف و مثبت خود را کاملا به صورت واضح بشناسیم . این شناختن اعتماد به نفسی را به ما میدهد که به هیچ عنوان قابل کاسته شدن نیست . زیرا که ما با خود واقعی خویش رو به رو شده ایم و میتوانیم به ثبات این اعتماد به نفس اعتماد کنیم . طبق آن نسبت به قول و قرارهایی که قبل از ازدواج بین دو طرف گذاشته میشوند متعهد و پایدار باشیم .

از دیگر فواید و امتیازاتی که خودشناسی میتواند برای ما به ارمغان بیاورد . میشود به این اشاره کرد که ما به دلیل شناخت کامل از خود با خیال راحت و صادقانه میتوانیم خودمان را به گزینه مورد نظرمان برای ازدواج در آینده معرفی کنید . به دلیل صداقتی که از خودشناسی نشأت می گیرد از میزان تنش های احتمالی برای دادن غول های احساسی در زندگی مشترک کاسته خواهد شد . این نکته کمک شایانی به پیشرفت زندگی مشترک در روند مثبت خواهد بود . در مورد خودشناسی و نحوه آن می توانیم با یک مشاوره خانواده و روانشناسی به صورت همزمان کمک بگیریم . تا در راه شناخت و معیار های ازدواج خودمان گمراه نشویم و به نتیجه مطلوب برسیم .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Laws of Attraction: How Do We Select a Life Partner? 

براي مشاوره در زمينه برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید