کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ملاک های انتخاب همسر برای ازدواج مناسب

ملاک های انتخاب همسر,مهم ترین ملاک های انتخاب همسر,

ملاک های انتخاب همسر باید به قدری هوشمندانه انتخاب شود که برای شخص خشنودی به همراه بیاورد . درنتیجه ازدواجی آینده دار را در پی داشته باشد . در واقع معیارهای انتخاب همسر شما به قدری اهمیت دارد که میتوان به جرات آن ها را پایه و ستون های ازدواج دانست . افراد در شرف ازدواج باید ملاک های خود را قبل از دوره آشنایی و ازدواج برای خودشان در نظر گرفته باشند . تا در این موقیت حساس دچار وسواس و سردر گمی نشوند . اگر دختران و پسران ما ملاک ها و خواسته های خود را از ازدواج ندانند . ممکن است وقتی ناگهان درگیر این موضوع میشوند به دلیل سردرگمی موقعیت خود را از دست بدهند . از دیگر آسیب های احتمالی عدم آگاهی نسبت به ملاک های انتخاب همسرهنگام ازدواج به  گرفتن تصمیم های  غیرمنطقی به دلیل غافلگیر شدن شخص اشاره کرد . مشاوره خانواده در این حیطه می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


مهمترین ملاک های انتخاب همسر

مهمترین ملاک های انتخاب همسر بیان شده در اکثر آموزه های روانشناسی و کتاب های علمی در این زمینه به چند نکته اصلی میپردازد ‌. مهمترین معیارهای انتخاب همسر شاید در جوامع و کشورهای مختلف متفاوت باشد . اما بعضی از معیارهای انتخاب همسر فرا فرهنگی و فرا قومیتی هستند . مانند ملاک سلامت اخلاقی که در هر کشور و جامعه ای از مهمترین ملاک های انتخاب همسر است . اگر فردی که گزینه ازدواج ما است در دوران تجرد از لحاظ اخلاقی دچار عدم تعادل و سلامت باشد . بی تردید نمیتواند اعتماد مورد انتظار را برای یک زندگی مشترک جذب و کسب کند .

از دیگر معیارهای انتخاب همسر که قابل نادیده گرفته شدن نیست و در تمام  فرهنگ ها عمومیت دارد . میتوان به بلوغ شخصیتی طرف مقابل ما اشاره کرد . این  فاکتور از مسائلی هست که میتواند به عنوان مهمترین معیارهای انتخاب همسر برسی شود . قرار گرفتن در جریان مشاوره خانواده و روانشناسی در مورد بلوغ فکری شخص مورد نظر قطعا توصیه میشود .

ملاک های انتخاب همسر برای دختران,ملاک های انتخاب همسر برای پسران,

معیارهای انتخاب همسر برای دختران

معیارهای انتخاب همسر برای دختران باید بسیار دقیق و با تیز بینی انجام شود . اهمیت این موضوع به دلایل مهمی است:

  • ویژگیهای ذاتی جنس دختران لطیف و حساس است .
  • دختران مادران آینده جامعه هستند .

زمانی که برای برسی معیارهای انتخاب همسر برای دختران سخن میگوییم . بهتر است از نقش مهمی که مشاوره ازدواج میتواند در این راه داشته باشد  نیز یاد کنیم . یک روانشناس زبده  اگر در کنار ما باشد میتواند معیارهای انتخاب همسر برای دختران که حیاتی و حذف نشدنی است را به ما نشان دهد . از طرفی  میتواند معیارهای ازدواج و اهداف دختری که به روانشناس مراجعه میکند را در کنار مهمترین معیارهای انتخاب همسر بگنجاند . در این صورت احتمال کامیابی فرد از ازدواج و زندگی زناشویی در آینده بالا میرود . ملاک های انتخاب همسر برای دختران با مدیریت پدران میتواند صورت بگیرد. در این زمینه بررسی آنها با تجربه کافی که دارند نیز میتواند به روشن سازی گزینه های ازدواج کمک کند .


بیشتر بخوانید: نکات مهم انتخاب درست برای ازدواج چیست ؟


معیارهای انتخاب همسر برای پسران چیست ؟

معیارهای انتخاب همسر برای پسران میتواند روی آینده آن ها بسیار موثر باشد . به گونه ای که یک پسر با یک ازدواج موفق میتواند به شکوفایی و کمال برسد . همزمان فرد مفیدی  برای جامعه خود نیز باشد . برعکس اگر مرد در زندگی زناشویی خود شکست بخورد باید منتظر عواقب  ناکامی او در زندگی مشترک باشیم . عواقبی مثل افسردگی ، بدبینی ، دل سردی از زندگی میتواند در کمین این قبلیل افراد باشد . این مسئله میتواند هم سلامت روانی فرد و هم جامعه را تهدید کند .

برای معیارهای انتخاب همسر برای پسران میبایست فاتور ها و شراطی خاصی را در نظر گرفت . باید نسبت به سن ، شرایط اجتماعی ، شرایط مالی و خانوادگی پسر و خواسته های او در نظر گرفته شود . در این صورت میتوان به آینده ازدواجی که پسر انجام خواهد داد امیدوار بود . نقش خانواده و مشاوره ازدواج در این میان غیر قابل چشم پوشی و تعیین کننده است .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج امروزی در جامعه ما چیست ؟


ملاک های انتخاب همسر از دیدگاه اسلام

معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام را میتوان در سراسر قرآن نگریست . داستانهای قرآنی و همچنین  سخنان پیشوایان دینی ما نیز منبع موثقی است . میتوانیم معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام را در دو دسته اصلی مادی و معنوی برسی کنیم . از لحاظ مادی اسلام تاکید دارد که مردی که برای خواستگاری از دختر شما اعلام آمادگی میکند . باید بتواند درآمدی مناسب داشته باشد . به مقداری که بتواند به صورت مداوم  احتیاجات و نیازهای روزمره همسر آینده و فرزندانش را تامین کند . همچنین به زنان تاکید میشود که از نظر احساسی و جنسی شوهران خود را تمکین کنند . همچنین از نظر معنوی نیز اسلام  سفارشات زیادی میکند . برای مثال به خانواده ها تاکید میشود که اگر فرد با ایمانی به خواستگاری دخترتان آمد . اگر از نظر اخلاقی سالم بود  و از این وضوع اطمینان حاصل کردید با ازدواج آن ها موافقت کنید .

نشانه هایی که گاهی زوجین نادیده میگیرند

گاهی در روابط قبل از ازدواج مشاهده میشود که در طول رابطه رفتارهایی غافلگیر کننده از طرفین سر میزند . مثلا اینکه یکی از طرفین در زمان رد و بدل کردن نظرات در مورد موضوعی ناگهان از کوره در میرود . خشم زیادی از خود نشان میدهد یا رفتار پرخاشگرانه ای بالا تر از حد انتظار ما از خود بروز میدهد . شاید بخواهید از این اتفاق ها ساده بگذرید . بعضی از افراد با خود میگویند عیبی ندارد در زندگی درست میشود . باید بگوییم که بسیار اشتباه میکنید هیچ چیز درست نخواهد شد . با رفتن شما به زیر یک سقف قرار نیست معجزه ای رخ بدهد . بهترین راه این است که اگر به این مورد برخوردید . دیدید که طرف مقابل در خلوت رفتار متفاوتی نسبت بقیه اوقات با شما دارد . هرچه زودتر این رفتار را با والدین خود یا روانشناس در طول مشاوره ازدواج در میان بگذارید .


بیشتر بخوانید: چگونگی انتخاب بهترین همسر برای ازدواج


پنهان کاری در دوران نامزدی

پنهان کاری در دوران نامزدی میتواند باعث شود یک ازدواج اشتباه شکل بگیرد . همچنین میتواند باعث شود که ما زندگی فردی خود را نیز نابود کنیم . به تعداد دیده شده که طرفین مشکلاتی که در دوره نامزدی از طرف مقابل میبینند را با بزرگترها مطرح نمیکنند . یا این که با خود فکر میکنند اگر بگویم و مثلا ازدواج ما بهم بخورد چه کار کنم ؟ این در صورتی است که اصلا فلسفه دوران نامزدی همین است ! که دو طرف بیشتر هم دیگر را بشناسند .

اگر در کل بعد از مدتی یکدیگر را مناسب ندیدند . بهتر است قبل از ازدواج و هزینه های سنگین مالی و عاطفی جلوی این رابطه را بگیرند . پس زوجین دقت داشته باشند که ما اگر از مسائلی که امکان دارد به زندگی ما آسیب وارد کند . به راحتی نگذریم و عمل عاقلانه ای انجام دهیم . در غیر این صورت مقدمات ناکامی خود را به دست خودمان فراهم کرده ایم .

مهم ترین ملاک های انتخاب همسر,ملاک های انتخاب همسر برای دختران,

رابطه جنسی قبل از ازدواج

مساله ای پر تکرار که بسیار به عنوان سوال برای روانشناسان مطرح میشود . این است که قبل ازدواج رابطه جنسی داشته باشیم یا نه ؟ رابطه جنسی از اصلی ترین دلایل جذب دو جنس مخالف و ازدواج میباشد . جاذبه این موضوع به قدریست که میتواند آسیب های یک رابطه زناشویی را ترمیم کند . میتواند دلها را به یکدیگر نزدیک کند و از حواشی و بحث های متشنج کننده بکاهد . اما از عواقب رابطه جنسی قبل از ازدواج باید به نکته مهمی اشاره کنیم . اگر رابطه جنسی قبل از ازدواج برای دو طرف عادی شد .دیگر خاصیت های ذکر شده را برای زندگی مشترک دو طرف نخواهد داشت . البته این فازغ از مسائل فرهنگی ، سنتی و مذهبی است . پس قبل از شروع رابطه جنسی قبل از ازدواج خوب راجع به این مورد فکر کنید .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Beautiful Traits to Consider in Choosing a Spouse 

براي مشاوره در زمينه ملاک های انتخاب همسر برای ازدواج مناسب

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

پنجشنبه

1399/7/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید