کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

10 راهکار برای برخورد با شوهری که کار نمی‌کند!

شوهری که کار نمی‌کند
1.5/5 - (2 امتیاز)

با بیکاری شوهرم چیکار کنم؟😕 از بیکاری شوهرم خسته شدم چه باید کرد؟🤔مسلما زندگی با مرد بیکار بسیار سخت و عذاب آور خواهد بود.😫 هنگامی که همسرتان شغل خود را از دست می دهد، طبیعی است که احساسات مختلفی مانند ترس و ناراحتی را تجربه کنید. مخصوصا اگر او بدون هیچ دلیل خاصی شغل خود را ترک کرده باشد و از کار کردن امتناع کند.😶 اما نگران نباشید، خوشبختانه راهکارهای زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای کنترل اوضاع و برخورد با شوهر بیکار استفاده نمایید.🙂

مشاوران مرکز مشاوره خانواده آویژه به بررسی زندگی با شوهری که کار نمی کند پرداخته اند و راهکارهای مناسبی را برای برخورد با شوهر بیکار در این مقاله ارائه داده اند. اگر شما نیز از زندگی در کنار مرد بیکار خود رنج می برید، حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید. ما به شما توضیح می دهیم که چگونه می توانید با احساسات منفی خود کنار بیایید و تا زمانی که شوهرتان به دنبال شغل جدید بگردد، زندگی خود را تامین کنید. اگر احساس می کنید که به موضوع طلاق به خاطر بیکاری شوهر رسیده اید، پس قبل از آنکه تصمیم عجولانه ای بگیرید، بهتر است با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس گرفته و از راهنمایی های مشاور استفاده فرمایید.

شوهر بیکار

سندرم امتناع از کار چیست؟🚶‍♂️🤔

برخی از زنان می گویند: شوهرم اهل کار نیست. او اصلا برای کار کردن تلاش نمی کند و به دنبال یک شغل مناسب نمی گردد. این گونه افراد سندرم امتناع از کار دارند. به عبارت ساده تر، اگر شخصی بدون دلیل مشخص و منطقی، از کار کردن فرار کند و نمی خواهد کار کند، به سندروم امتناع از کار دچار است.

شوهر بیکار و بی مسئولیت از هر بهانه ای برای اجتناب از کار کردن استفاده می کند. از ناتوانی در یافتن شغلی کامل در رشته خود تا اصرار بر اینکه دوست دارد در خانه بماند زیرا فرزندانش به او نیاز دارند. شوهری که کار نمی کند و از کار کردن فرار می کند، گاهی اوقات به دلیل تهدیدهای همسر به طلاق و … مجبور می شود ناچارا به سرکار برود. او این کار را از روی اجبار انجام می دهد و احتمال ترک کار او بسیار بالا خواهد بود. حتی در برخی از موارد، آنها از همسران خود می خواهند که از نظر مالی از آنها حمایت کنند. مخصوصا اگر زن شاغل باشد و درآمد خوبی نیز داشته باشد، پس اوضاع بدتر می شود. این موضوع می تواند باعث ایجاد احساس تنفر از شوهر برای زن شود.

✅ راهکارهایی برای مقابله با شوهر بیکار و بی مسئولیت

شوهر بی پول نمی تواند به خوبی زندگی مشترک و خانواده خود را مدیریت کند. همچنین ممکن است احساس مسئولیت پذیری او نیز کمرنگ شود و بیکاری برای او به یک عادت تبدیل شود. شاید او شغل مناسب خود را بدون دلیل مشخص و منطقی، ترک کرده باشد. مسلما این شرایط می تواند زندگی مشترک شما را از نظر اقتصادی دچار چالش های زیادی کند. اگر شما فرزند نیز داشته باشید، پس یعنی مخارج بالاتری دارید و شرایط با کار نکردن شوهرتان بسیار آشفته خواهد شد. به یاد داشته باشید که بیکار بودن و فرار از کار کردن یکی از نشانه های عدم آمادگی برای پدر شدن است. شوهر بیکار و بی مسئولیت میتواند زندگی مشترک خود را از بین ببرد.

اگر شما نیز از شوهر بیکار خود ناامید و خسته شده اید، نگران نباشید. با انجام راهکارهای زیر می توانید زندگی خود را نجات داده و شوهرتان را از بیکاری و بی مسئولیتی دور کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 راهکار برای برخورد با شوهری که کار نمی‌کند! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

علت را پیدا کنید 🤔

قبل از آنکه به طلاق به خاطر بیکاری شوهر فکر کنید و یا بخواهید او را به بدترین حالت تنبیه کنید، مهم است که علت کار نکردن و بی مسئولیتی شوهرتان را متوجه شوید. شما باید بررسی کنید که آیا علت زمینه ای وجود دارد یا خیر؟ برخی از مسائل و مشکلاتی وجود دارند که مانع از یافتن شغل می شوند و یا باعث شده اند شوهرتان از کار کردن فرار کند. به عنوان مثال، برخی از افراد از افسردگی بالینی رنج می برند. این افراد از کار کردن آن هم به صورت تمام وقت بیزارند و با مشکل مواجه می شوند. یا شوهرتان شاید به دلیل مسائلی مانند اعتماد به نفس پایین و یا مشکلاتی که در کار سابق خود برایش اتفاق افتاده است، از کار کردن و مجدد سرکار رفتن اجتناب می کند.

اغلب مردان مانند زنان نمی توانند مشکلات، ناراحتی ها و آنچه را که اتفاق افتاده است به راحتی تعریف کنند. مخصوصا اگر همسر شما جز مردان درونگرا باشد. پس اگر شوهرتان به سرکار نمی رود و بیکار است، بهتر است به دنبال دلیل بیکاری او باشید. حتی اگر خودش می گوید دلیل خاصی ندارد.

بفهمید که شوهرتان به چه چیزی فکر می کند🙄

سعی کنید گفت و گو دوستانه و همراه با آرامش را با شوهرتان در مورد کار کردن داشته باشید. با شوهرتان به گفت و گو بپردازید تا متوجه شوید که نظرش در مورد کار کردن و بیکار بودن چیست؟ البته به یاد داشته باشید که با او مانند یک کودک رفتار نکنید و دائم او را مورد بازخواست قرار ندهید. سعی کنید یک گفت و گو صمیمانه و دوستانه داشته باشید. مسلما او برای کار نکردن خود و یا بیزار بودن از کار کردن دلیل دارد. برخی از رایج ترین نظرات و دلایل شوهران بیکار عبارتند از:

تنبلی

نداشتن الگو کار مناسب

عزت نفس پایین

فقدان الگوی مثبت مردانه در رشد

او می خواهد در خانه با بچه ها بماند.

در آخرین کارش اتفاق بدی رخ داده است.

او احساس ناامیدی می کند.

او در ازدواج احساس ارزش و نیاز نمی کند.

خودشیفتگی

و …

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 10 راهکار برای برخورد با شوهری که کار نمی‌کند! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمام درآمد خود را به شوهرتان ندهید 👩‍💼💸

اگر شما یک زن شاغل هستید، اجازه ندهید شوهرتان از درآمد داشتن شما سوء استفاده کرده و کار کردن را به طور کلی تعطیل کند. شوهر بیکار هنگامی که ببیند می تواند با درآمد همسرش زندگی را مدیریت کند و کم و بیش از مشکلات عبور کند، از کار کردن به طور کامل دست می کشد. سعی کنید در این شرایط تعادل را برقرار کنید. نیاز نیست تمام درآمد و حقوق دریافتی خود را به شوهر بیکار اعلام کنید و یا همه درآمدتان را در اختیار او قرار دهید. کمی پس انداز کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید و اجازه دهید شوهرتان متوجه شود که مشکلات اقتصادی زیادی خانواده او را درگیر می کند، اگر کار نکند.

برخورد با شوهر بیکار

تعادل برقرار کنید 😊

مسلما بیکاری می تواند زندگی مشترک شما را از جنبه های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر فشارهای مالی که بیکاری شوهر می تواند به خانواده اعمال کند. مشکلات دیگری نیز مانند افسردگی و ناامیدی فرزندان و همسر، اضطراب همسر، عادت به بیکار بودن شوهر و … بوجود می آید. در این شرایط باید سعی کنید تعادل را برقرار کنید. به شوهرتان ثابت کنید که کار نکردن و بیکاری او ضربه بزرگی به خانواده وارد می کند. اما اجازه ندهید که فرزندانتان به افرادی افسرده، ناامید و مضطرب تبدیل شوند.

از تحقیر و سرزنش کردن شوهر بیکار بپرهیزید ❌🚫

هرگز شوهر بی پول و بیکار خود را جمع های دوستانه و یا خانوادگی سرزنش نکنید. اجازه ندهید که دیگران از برخورد شما با شوهر بیکارتان سوء استفاده کرده و به تمسخر شوهرتان بپردازند. زندگی با شوهر بیکار سخت است، اما این موضوع مربوط به زندگی خصوصی شما و شوهرتان می شود و به دیگران ربطی ندارد.

همانطور که در بالا اشاره شد، برخی از مردان به دلیل عزت نفس پایین خود نمی توانند کار مناسبی پیدا کنند. پس تحقیر، تمسخر و سرزنش آنها به خاطر بیکار بودن، می تواند شرایط را بدتر کند. همچنین گاهی تحقیر کردن مرد باعث می شود او به یک شوهر لجبار تبدیل شود و تحت هر شرایطی از کار کردن دوری کند. پس شوهر بیکار شما نباید مورد تحقیر و تمسخر قرار بگیرد. زیرا این کارها نه تنها شرایط را بهتر نمی کند، بلکه سخت تر نیز می شود.

با شوهرتان ارتباط برقرار کنید 💭👫

در مورد انباشته شدن قبض ها، چک ها و قسط های بانک با شوهرتان با کمال آرامش صحبت کنید. سعی کنید یک ارتباط سالم با شوهر بیکار خود برقرار کنید. سپس به او ثابت کنید که چقدر سخت و نشدنی است که هزینه های مالی بدون اینکه او کار کند، برطرف شوند. حتی اگر شما زن شاغلی هستید، سعی کنید به او ثابت کنید که با کار کردن یک نفر نمی توان زندگی را اداره و مدیریت کرد. نیاز است که هر دو نفر کار کنند. به او بفهمانید که شما وظیفه ای برای تامین هزینه های مالی زندگی مشترک ندارید و فقط می خواهید به او کمک کنید. اما در صورتیکه او خودش نیز به دنبال کار کردن باشد.

اگر شوهرتان فرد مسئولیت پذیری باشد و یا خانواده و فرزندان برایش اهمیت ویژه ای داشته باشند، مسلما صحبت کردن با او و بازگو کردن مشکلات می تواند او را به کار کردن تحریک کند. در این باره می توانید با مطالعه مقاله شیوه صحبت کردن با شوهر، اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

با بیکاری شوهرم چیکار کنم

به شوهرتان کمک کنید که شغل مناسبی پیدا کند 💁‍♀️ 💁‍♂️

اگر ماه ها است که شوهرتان بیکار است، بهتر است شما نیز برای جست وجو کار برای شوهرتان تلاش کنید. متاسفانه امروزه پیدا کردن کار به شدت سخت بوده و نرخ بیکاری رو به افزایش است. مردان گاهی به سختی می توانند بپذیرند که یک شغل سخت اما با درآمد پایین داشته باشند. سعی کنید گاهی موضوع پیدا کردن کار مناسب را مطرح کنید و به شوهرتان نشان دهید که می خواهید به او کمک کنید تا شغل مناسبی پیدا کند. اگر شوهرتان بیکار و بی مسئولیت است و به دنبال یافتن کار نیست، خودتان شروع کنید. در روزنامه ها، آگهی های استخدامی در اینترنت و … به دنبال یافتن یک شغل مناسب برای شوهر بیکار خود باشید. با این روال او خواهد فهمید که شما نسبت به کار کردن او مصمم بوده اید و نمی تواند با بهانه تراشی از کار کردن فرار کند.

از خانواده شوهرتان کمک بگیرید 👵👴👨

آیا شوهرتان بعد از ازدواج با شما از کار کردن فرار می کند؟ یا در زمان مجردی نیز پسر تنبل و بی مسئولیتی بوده است؟ اگر از زندگی با مرد بیکار خسته شده اید، می توانید از پدر و مادر شوهرتان کمک بگیرید. موضوع بی پولی شوهر و امتناع از کار کردن او را با خانواده اش درمیان بگذارید. شاید پدر و مادر همسرتان بتوانند به شما کمک کنند تا با مرد بیکار خود مقابله کنید.

البته در برخی از موارد، مرد بیکار از خانواده و اعضای خانواده خود بیکار بودن و بی مسئولیتی را الگو برداری کرده است. شاید پدر یا برادرانش نیز این رفتار را داشته اند. در این شرایط آنها نه تنها نمی توانند به شما کمک کنند، بلکه خودشان یک الگوی اشتباه و نامناسب برای شوهرتان هستند.

کمی از شوهرتان فاصله بگیرید 👩‍🦱 ↔ 👨‍🦱

فاصله گرفتن و ایجاد یک جدایی موقت به معنای طلاق به خاطر بیکاری شوهر نیست. اگر بیکاری شوهرتان و بی پولی او را نمی توانید تحمل کنید و او همچنان به همین روال ادامه می دهد. بهتر است مدتی از هم فاصله بگیرید. این مورد را به عنوان یک تنبیه کوچک برای شوهر بی پول و بیکار در نظر بگیرید. هنگامی که شما و فرزندان از او جدا شوید و تنها بماند، متوجه می شود که اشتباه کرده است. او مجبور است برای به دست آوردن خرج خوراک و پوشاک و مسکن خود کار کند و منبع درآمدی داشته باشد. شاید این جدایی بتواند شوهر شما را کمی به یک مرد مسئولیت پذیر تبدیل کند. البته مراقب باشید که در این مورد زیاده روی نکنید. زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و شوهرتان به نبودن شما و فرزندان عادت کند.

از مشاوره کمک بگیرید 🧕

اگر از زندگی با مرد بیکار خسته شده اید و نمی توانید مشکل شوهری که کار نمی کند را بیابید، بهتر است به دنبال یک کمک حرفه ای باشید. مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا علت بی انگیزگی شوهرتان برای کار کردن را پیدا کنید. روانشناس می تواند تشخیص دهد که آیا شوهرتان مشکلات مربوط به افسردگی دارد؟ یا صرفا از سندرم امتناع از کار رنج می برد. سپس مشاور می تواند با توجه به یافته های خود، به شما کمک کند تا به زندگی با مرد بیکار خاتمه داده و شوهرتان را به یک مرد مسئولیت پذیر که کار مناسبی دارد تبدیل کنید. البته شاید نیاز باشد که مشاور با شوهرتان به صورت حضوری ملاقات داشته باشد تا بتواند علت و دلیل بیکاری و فرار از کار را بیابد.

شوهرم اهل کار نیست

سخنی از مشاوران آویژه

شوهری که کار نمی کند می تواند زندگی مشترک و خانواده خود را به سمت نابودی بکشاند. مسلما زندگی با مرد بیکار به شدت سخت و ناامید کننده خواهد بود. مخصوصا در دنیای امروز که هزینه ها و مشکلات اقتصادی هرروز رو به افزایش هستند. بیکاری شوهر می تواند فشار و استرس زیادی را به همسر و فرزندان وارد سازد. پس به یاد داشته باشید که در اولین مرحله مهم است که به فکر سلامتی جسمانی و روانی خودتان و فرزندانتان باشید. سپس به مقابله و برخورد با شوهری که کار نمی کند بپردازید.

اگر شما شاغل نباشید و منبع درآمد مناسبی نداشته باشید، ممکن است استرس و فشار ناشی از شوهر بی پول و بیکار را بیشتر احساس کنید. زیرا نمی توانید حتی مایحتاج زندگی را تامین کنید. البته زنان شاغل هم ممکن است به شدت تحت تاثیر و آسیب های شوهر بیکار خود قرار بگیرند. زیرا باید بیشتر از آنچه که در توان است کار کنند تا بتوانند زندگی خود و فرزندان را از نظر مالی تامین کنند.

بهترین راهکار این است که برای حل مشکل کار نکردن شوهر به یک مشاور و یا روانشناس مراجعه کنید. اجازه ندهید بی پول شوهر و کار نکردن او به شما و فرزندانتان آسیب های جبران ناپذیری بزند. پس تا دیر شده برای مقابله با شوهر تنبل، بیکار و بی مسئولیت اقدام کنید.

سوالات متداول

با شوهر بیکار چگونه رفتار کنیم؟

وقتی او به دنبال شغل است، مثبت و حمایت کننده باشید. مهارت هایش را به او یادآوری کنید، به تصمیماتش احترام بگذارید و مطمئن شوید که او به دنبال یافتن کار مناسب است. اگر چنین نبوده و او انگیزه ای برای کار کردن ندارد، می توانید از مشاوره کمک بگیرید.

بیکاری شوهر چه تاثیری بر ازدواج و زندگی مشترک دارد؟

بیکاری به معنای از بین رفتن امنیت مالی است که یکی از دلایل رایج طلاق است. پول هر ازدواجی را تحت تاثیر قرار می دهد و وقتی وجود نداشته باشد، می تواند باعث تنش و عصبانیت شود و حتی باعث پایان ازدواج شود.

 

براي مشاوره در زمينه 10 راهکار برای برخورد با شوهری که کار نمی‌کند!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 16 نظر:

 1. شوهر من یه بیکار بی عار که تا لنگ ظهر میخوابه و همیشه گرسنه اش است.. باید غذای اندکی که داریم را از دستش قائم کنم…و برای بچه هایم نگه دارم..مثل یک سگ بو میکشد و بعضی وقت ها غذای بچه ها را پیدا میکند و میخورد….منتظر است ارثیه پدری ام را بفروشم..تا از این وضعیت نجات پیدا کنیم…واقعا نمیدانم چکار کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

 2. واقعا زندگی با یه آدم بیکار تنبل که متاسفانه در خانواده تنبل هم بزرگ شده با کلی کمبود از خانه خودش خیلی سخته، تازه وقتی خونه، امکاناتشو،…. خانواده زن، به جای خانواده خودش قبول کنن
  تازه هنوز طلبکار آدم باشن راضی نباشن

 3. خوب وقتی زن حق نداره طلاق بگیره اما مرد میتونه طلاق بده، مرد میشینه خونه چون زن بی ارزشه، چرا قانونی نیست که هرکس بیکاره باید کار کند. چرا گرونی وجود دارد کار وجود ندارد صبح تا شب کار میکنید فقط میتونی کمی شکمت را سیر کنی کاری کردن هر روز بمیری زنده بشی، خدا هم فقط نگاه میکند تا حالا فکری به حال بندگانش نکرده.

 4. دقیقا شوهر منم همینطوره بخدا خسته شدم دگه هزار درد گرفتم از بس رنج خوردم اگه بچه نداشتم طلاق میگرفتم سر هرکاری میره دوماه نمیشه کارش رها میکنه اصلا بفکر زندگیش نیس تورا خدا دعام کنید بارخرج زندگی رودوش خودم تازه همیشه طلبکارمنم هست خدا خوبش کنه

  1. کیه ک این دردو نداره کمرشون بکشنه الهی اینشالا نیست نابود بشن از بس عذاب کشیدیم باهاشون خسته شدیم

  2. شوهره منم همین طوره ولی من شاغل نیستم بچه هام کوچیکن خدا خودش کمک کنه😭😭😭😭

 5. من با همسری بیکار زندگی میکنم که مسئولیت پذیر نیست
  هرکاری پیدا میکنم دلایل الکی می آورد
  نمیدانم چطور اورا به مشاوره ببرم

  1. من بعد از هشت سال ازدواج با یه مرد بیکار و بی عذر و بی مسیولیت در حالیکه اول ازدواج با دروغ‌ گفتن در مورد اموالش تن به ازدواج دادم خودم امکان مالی دارم و خداروشکر نیازی بهش ندارم اما در طی هشت سال ازدواج دریغ از یک ریال دارایی و درآمد و طی این مدت تماما با حقوق و اموال من زندگی کردیم دیگه خسته شدم خیلی سخته که هم پدر خانه باشی و هم مادر و مسیولیت بر عهده بگیری من از بچگی مسیولیت پذیر بزرگ شدم اما همسرم از این اخلاق من سو استفاده میکنه و دیگه واقعا خسته شدم نمیدونم چه کنم

    1. مردم نفرین نکنید خانم عزیز
     هنر داشتی شوهر داری میکردی اونوقت میدیدی چجوریه

     1. واقعا براتون متاسفم.که بانوهای نجیب ایرانی رو متهم می کنید به اینکه خوب شوهرداری نمی کنن.زن و مرد باید یه حداقل هایی از شعور و مسیولیت پذیری داشته باشن.حتی اگه طرف مقابل شوهرداری یا زن داری بلد نباشه.مردی که مسئولیت پذیر نیست بیجاکرده زن میگیره که بار خودشو بندازه رو دوش یه خانم دیگه.

     2. بس کنید خواهشاً مردی که نمیخاد تغییر کنه هزار جور هم شوهر داری کنی بدتر هم میشه فکر می‌کنه بهش نیاز داری ب نظرم ترک کردن ی آدم بی مسیولیت باعث احترام ب جوانی و ارزش منزلت خودت هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉