کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اختلال خواب در زمان پریودی و سیکل قاعدگی

درمان خواب آلودگی قبل از پریودی
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

خواب زیاد در پریودی و یا بی خوابی در دوران قاعدگی نشانه چیست؟🥱 چرخه قاعدگی تاثیر بسیار زیادی بر زندگی خانم ها خواهد داشت.🤕 هر خانمی حدودا از یک هفته قبل از دوران پریودی علائم مختلفی را تجربه می کند. بسیاری از این علائم ناخوشایند هستند.😣 یکی از آنها خواب آلودگی در دوران پریودی و یا اختلالات خواب قاعدگی است. خواب آلودگی در زمان قاعدگی یا بی خوابی پریودی یکی از نشانه های طبیعی سیکل قاعدگی هر زنی است.🙁 مطالعات نشان می دهد که قاعدگی تا حدودی می تواند بر روی خواب زن تاثیر بگذارد. اختلال خواب در پریودی می تواند مربوط به تغییرات هورمونی در زنان باشد.🙄 علل بی خوابی قبل از پریودی یا خواب آلودگی در دروان پریودی می تواند مختلف و متفاوت باشد.

مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به بررسی خستگی و خواب آلودگی قبل از پریودی، خواب زیاد در پریودی، بی خوابی پریودی و راه های درمان بی خوابی در زمان قاعدگی پرداخته اند. اگر شما نیز به دنبال یافتن درمان خواب آلودگی قبل از پریودی هستید و یا علل بی خوابی قبل از پریودی را نمی دانید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

اختلال خواب در زمان پریودی چیست؟🤔🤔

بی خوابی یا خواب آلودگی در زمان قاعدگی را اختلال خواب در پریودی می نامند. خواب آلودگی در زمان قاعدگی و یا بی خوابی می تواند از چند روز قبل از شروع پریودی، برای زنان اتفاق بیفتد و تا بعد از قاعدگی نیز ادامه پیدا کند. اختلالات خواب یکی از شایع ترین علائم سندروم پیش از قاعدگی و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی است. یکی از علت های کم خوابی و یا بی خوابی را می توان سندروم پیش از قاعدگی دانست. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دلایل بی خوابی هستید، مطالعه مقاله بی خوابی و راه های درمان آن را از دست ندهید.

زنان مبتلا به این سندروم و اختلال اغلب خیلی کم یا بیش از اندازه می خوابند. حتی زنانی که علائم خفیفی از سندروم پیش از قاعدگی دارند باز هم ممکن است خستگی و خواب آلودگی در طول دوره پریودی خود احساس کنند. هنوز علل بی خوابی قبل از پریودی و یا افزایش خواب در پریودی به طور دقیق شناسایی نشده است. محققان همچنان در حال بررسی علت اختلال خواب در پریودی هستند.

چرخه قاعدگی😵

برای درک بهتر علت خواب زیاد در پریودی و یا بی خوابی پریودی بهتر است در ابتدا با چرخه قاعدگی بیشتر آشنا شویم. سیکل طبیعی قاعدگی از 21 روز تا 40 روز متغیر است که به طور میانگین می توان گفت هر سیکل قاعدگی 28 روزه است. سه مرحله اصلی سیکل قاعدگی عبارتند از :

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه اختلال خواب در زمان پریودی و سیکل قاعدگی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مرحله اول: فولیکولی

این مرحله از روز اول پریودی زنان آغاز می شود. در این مرحله بدن هورمون محرک فولیکول را ترشح می کند. فولیکول های تخمدان در این مرحله شروع به رشد می کنند. رشد این فولیکول ها به مدت 10-17 روز ادامه دارد.

مرحله دوم: تخمک گذاری

در مرحله تخمک گذاری بدن زن هورمون لوتئین کننده تولید می کند. در این مرحله فولیکول تخمک را آزاد می کند و تا 24 ساعت برای بارور شدن منتظر می ماند.

مرحله سوم: لوتئال

بعد از مرحله تخمک گذاری، سطح استروژن کاهش یافته و در پروژسترون افزایش می یابد. هورمون پروژسترون پوشش داخلی رحم را تحریک کرده و باعث رشد آن می شود. این پوشش می تواند تخمک بارور شده را در خود جای بدهد. اگر تخمک بارور نشود به مرور سطح پروژسترون کاهش می یابد. این مرحله حدود 14 روز طول می کشد.

☑️ می توان گفت که مرحله پریودی بخشی از فولیکولی است. در این مرحله بدن متوجه می شود که زن باردار نیست. به همین دلیل شروع به دور انداختن پوشش غیر ضروری می کند و برای تخمک گذاری بعدی آماده می شود.

خواب زیاد در پریودی

اختلال خواب در زمان پریودی و چرخه قاعدگی 😴😖

می توان گفت علائم اختلال خواب و خستگی و خواب آلودگی قبل از پریودی در مرحله لوتئال چرخه قاعدگی قرار دارد. در این مرحله که با نوسانات هورمون های استروژن و پروژسترون همراه است شما ممکن است بی خوابی و یا خواب آلودگی در دوران پریودی را احساس کنید.

❓❓ سندروم پیش از قاعدگی و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی چقدر رایج هستند؟

طبق مطالعات انجام شده حدود نود درصد از زنان برخی از نشانه ها و علائم سندروم پیش از قاعدگی را دارند. اما اختلال نارسایی پیش از قاعدگی در بین زنان کمتر وجود دارد و حدود 30 درصد از زنان را به خود اختصاص می دهد.

✅ علل بی خوابی قبل از پریودی، حین قاعدگی و بعد از آن

تحقیقات زیادی انجام شده است تا علت بی خوابی در دوران پریودی و یا افزایش خواب در پریودی مشخص شود. اینکه چرا کیفیت خواب در مرحله لوتئال کاهش می یابد سوالی است که محققان به دنبال جواب آن هستند. برخی از زنان از چند روز قبل از قاعدگی دچار بی خوابی یا افزایش خواب می شوند. همانطور که در بالا گفته شد اختلالات خواب یکی از مهم ترین نشانه های سندروم پیش از قاعدگی است و هنوز دلیل مشخصی برای آن پیدا نشده است. اما می توان علت اختلال خواب در دوران قاعدگی را با نوسانات هورمونی یکی دانست. در زیر بیشتر به بررسی این موضوع می پردازیم:

اثرات پروژسترون و اختلال خواب 😪

همانطور که گفته شد در مرحله لوتئال مقدار پروژسترون تولید شده در بدن افزایش می یابد تا بتواند پوشش رحم را برای بارداری آماده کند.

علاوه بر عملکردهای مختلفی که این هورمون دارد، می توان گفت هورمون پروژسترون یک هورمون آرامش بخش و تسکین دهنده و آرام کننده است. افزایش این هورمون می تواند باعث شود که خواب آلودگی و خستگی برای فرد بوجود بیاید. بعد از مدتی که بدن متوجه می شود بارداری رخ نداده سطح این هورمون شروع به کاهش می کند، در این مرحله ممکن است شما گرفتار بی خوابی پریودی شوید. در نهایت شما به یک زن خواب آلوده تبدیل شوید. پس می توان یکی از دلایل خواب آلودگی زنان را اختلال خواب پریودی دانست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت خواب آلودگی مقاله دلایل خواب آلودگی در زنان و مردان را مطالعه کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه اختلال خواب در زمان پریودی و سیکل قاعدگی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اثرات استروژن بر خواب 😓

استروژن نیز به نوبه خود می تواند دلیل خواب آلودگی در زمان قاعدگی و یا بی خوابی باشد. این هورمون باعث می شود که دمای بدن شما در شب کاهش بیابد و شما بتوانید خواب بهتری را داشته باشید. این هورمون ضد افسردگی بوده و باعث می شود خواب همراه با آرامش و به دور از تنش و استرس داشته باشید. هنگامیکه در مرحله لوتئال، مقدار این هورمون کاهش می یابد، می تواند مشکلاتی را در زمینه خواب برای شما به همراه داشته باشد.

تاثیرات ملاتونین بر خواب 🥱

ملاتونین یکی از هورمون های طبیعی بدن است. هنگامیکه هوا تاریک است یک غده به نام صنوبری در مغز شروع می کند ماده ملاتونین را تولید می کند. این ماده باعث می شود که شما بهتر بتوانید بخوابید و خواب آرام تری داشته باشید. ملاتونین نقش اساسی در تنظیم و کنترل ریتم خواب شما دارد. هنگامیکه شما مبتلا به اختلال نارسایی پیش از قاعدگی باشید باعث می شود که در مرحله لوتئال ترشح ملاتونین کاهش یابد. ایجاد مشکل در ترشح ملاتونین می تواند دلیل اختلالات خواب در زمان پریودی شما باشد.

تاثیرات اضطراب بر اختلالات خواب 😞

اضطراب و افسردگی و نوسانات خلقی از ویژگی هایی هستند که ممکن است زنان در دوران پریودی با آنها روبه رو شوند. مشکلات اضطراب می تواند به طور مستقیم و سریع برروی خواب شما تاثیر بگذارد. اگر احساس افسردگی داشته باشید، مسلما با اختلالات خواب در پریودی نیز مواجه می شوید. نداشتن خواب کافی نیز می تواند نوسانات خلقی را برای شما ایجاد کند. علاوه بر اضطراب و افسردگی قاعدگی، علائم و دردهای دیگری مانند: نفخ، دل درد، سردرد، درد لگن و دردهای عضلانی و … می تواند باعث بی خوابی شما شود.

راه های درمان اختلالات خواب در زمان قاعدگی✅

اگر با بی خوابی و خستگی قبل از پریودی و یا در حین پریودی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مشکلتان برطرف شود. برخی از راه هایی که می تواند به شما کمک کند با اختلال خواب در قاعدگی مبارزه کنید عبارتند از:

استفاده از تکنیک هایی برای بهتر خوابیدن ✴️💤

بهبود بهداشت خواب را می توان این گونه معنا کرد که مجموعه ای از تکینک ها هستند با هدف بهبود کیفیت خواب شما. برخی از آنها عبارتند از:

مشخص کردن ساعت معینی برای خوابیدن و بیدار شدن

دوری از چرت زدن در روز به منظور بهتر خوابیدن در شب

دوری از بیدار ماندن در رختخواب بیشتر از 15 دقیقه. اگر احساس کردید خوابتان نمی برد و یا نمی توانید بخوابید سعی کنید بنشینید و یا بایستید و … تا دوباره احساس خواب کنید و خوابتان بگیرد.

دوری از تلفن همراه در رختخواب و یا تماشا کردن تلوزیون

عدم مصرف نوشیدنی های کافئین دار در اواخر روز

تعویض هوای اتاق و استفاده از هوای تازه با بازکردن پنجره ها

راحت بودن اتاق خواب برای شخص

مصرف کردن دارو 💊

اگر از اختلالات خواب در زمان پریودی رنج می برید می توانید برای کنترل علائم خود به پزشک مراجعه کنید. مصرف دارو می تواند به بی خوابی و یا پرخوابی شما کمک کند. همچنین اگر اختلالات خواب مانند اختلال خوابگردی داشته باشید پزشک تشخیص داده و آن را برطرف می سازد تا بتوانید خواب بهتری داشته باشید.

استفاده از مکمل ها ➕

برخی از مکمل ها مانند مکمل های ملاتونین می تواند باعث بهبود خواب شما شود. همچنین مکمل های پروژسترون نیز می تواند کمک مناسبی برای درمان خواب آلودگی قبل از پریودی باشد.

استفاده از مسکن ها💉

اگر دردهای زیاد باعث ایجاد اختلال خواب و بی خوابی برای شما شده است، می توانید از مسکن ها برای از بین بردن درد استفاده کنید. همچنین رعایت رژیم های غذایی می تواند به شما کمک کند تا دردتان کاهش یابد.

خستگی و خواب الودگی قبل از پریود

سخنی از مشاوران آویژه

بسیاری از زنان که سندروم پیش از قاعدگی دارند، در کنار آن مشکلات و اختلال در خواب را نیز تجربه می کنند. اگر از خستگی و خواب آلودگی قبل از دوران قاعدگی و یا افزایش خواب در پریودی و یا کاهش خواب در قاعدگی رنج می برید بهتر است با پزشک خود در این باره صحبت کنید. مشکلاتی مانند افسردگی و نوسانات خلقی نیز می تواند باعث افزایش این اختلال شود. پس بهتر است برای کنترل نوسانات خلقی خود از مشاوره آنلاین کمک بگیرید.

سوالات متداول

اختلال خواب در زمان پریودی را می توان درمان کرد؟

اگر شما نیز از بی خوابی و یا خستگی مفرط در زمان پریودی رنج می برید، بهتر است در این باره با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند با تجویز داروهای مسکن،مکمل و … به شما کمک کند تا با این اختلال مبارزه کنید.

چرا در زمان پریودی بی خواب می شوم؟

می توان دلایل مختلفی را برای اختلال خواب در پریودی نام برد. مهم ترین آنها کاهش سطح استروژن است که آرامش را کاهش می دهد و بی خوابی را افزایش می دهد.

براي مشاوره در زمينه اختلال خواب در زمان پریودی و سیکل قاعدگی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉