کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم

مشکلات ازدواج فامیلی,اصلی ترین مشکلات ازدواج فامیلی,

مشکلات ازدواج فامیلی

مشکلات ازدواج فامیلی چیزی نیست که خانواده‌ ها تازه با آن آشنا شده باشند . همانطور که از دیرباز ازدواج فامیلی در بین ما رواج داشته است . به همین ترتیب آسیب های خودش را هم به دنبال داشته است. والدین در هر سطح فرهنگی اجتماعی و مالی همیشه در صدد فراهم کردن بهترین ها برای فرزندانشان هستند . زمانی که والدین، فرزندشان به سن ازدواج می رسد به دنبال بهترین گزینه برای او هستند . در فرهنگ ما ازدواج فامیلی همیشه برای والدین از اولین و بهترین گزینه هاست . اما آیا  مشکلات ازدواج های فامیلی تنها به صرفه خویشاوندی واقعاً کمتر است ؟ خیر ازدواج فامیلی نیز ممکن است که اگر مدیریت نشود به مشاجره  ، حساسیت ،  دعوا و حتی جدایی بیانجامد .

علاوه بر این ازدواج فامیلی اگر با شکست و ناکامی روبه رو شود . امکان دارد نه  تنها دو نفر و دو خانواده بلکه یک فامیل را از هم متلاشی کند . در این زمینه یکی از مواردی که می تواند شما عزیزان را راهنمایی کند مشاوره خانواده می باشد.

اصلی ترین مشکلات ازدواج فامیلی

اصلی ترین مشکلات ازدواج های فامیلی را می توان به احتمال بسیار بالای بروز مشکلات و بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان نسبت به ازدواج های دیگر نسبت داد . حتی اگر در فرزندان خود زوجین این مشکل بروز نکند امکان دارد نسل‌های بعدی با این مسئله مواجه شوند .  بنابراین این نگرانی تا همیشه پابرجاست . این مسئله از جمله مشکل های ازدواج فامیلی است که همیشه ذهن طرفین را به خود مشغول خواهد کرد . اما مشکلات و معایب دیگری نیز در این باره وجود دارد . یکی دیگر از اصلی‌ترین مشکلات ازدواج فامیلی ممکن است این باشد که طرفین به دلیل خویشاوند بودن و ترس از ناراحت شدن طرف مقابل از صریح بودن دوری کنند . بهتر و عاقلانه تر این است که اصلی ترین مشکل های ازدواج فامیلی را به همراه یک مشاوره ازدواج بررسی کنیم . قطعاً مشاوره خانواده و روانشناسی می تواند ما را در تصمیم گیری منطقی  بسیار یاری کند .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


 ازدواج فامیلی

خطرات در ازدواج فامیلی دوسویه

یکی از مواردی که خطرات بسیاری در ازدواج های فامیلی دارد، ازدواج دوسویه می باشد. ازدواج فامیلی دوسویه به ازدواجی گفته می شود که افراد از دو طرف با یکدیگر فامیل می باشند. مثلا زوج هم دختر خاله و پسرخاله هستند و از سویی دیگر پسر عمو و دختر عمو نیز می باشند. خطر افزایش بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی در این خانواده ها حدودا 12 الی 15 در صد افزایش می یابد. در عین حال اگه این خانواده ها سابقه بیماری های دیگر و علی الخصوص بیماری های ژنتیکی را داشته باشند، درصد ابتلا به بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی در این افراد افزایش می یابد.

بنابراین در ازدواج های فامیلی حتما باید قبل از ازدواج به مشاوره در این زمینه بپردازید. گاهی بر طبق آزمایشات این نوع ازدواج ها خطری برای افراد ندارد و ازدواج آنها بلامانع نیز هست. ولی برای اطمینان حتما باید قبل ازدواج مشاوره ژنتیکی انجام شود. تا زندگی خود را بدون استرس و نگرانی شروع کنید.


بیشتر بخوانید: مزایای ازدواج فامیلی و معایب آن چیست ؟


راه حل های‌ مشکلات ازدواج فامیلی

راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی را میتوان در چند زمینه جستجو کرد .  برای مثال اینکه زوجین گام به گام همراه با مشاوره ازدواج با یک مشاوره در زمینه ژنتیک پیش بروند . به این ترتیب با گرفتن اطلاعات در زمینه ژنتیک و قرار دادن آن در کنار راهکارهایی که توسط مشاوره روانشناسی و خانواده که حتما باید معتبر باشد ، با چشم روشن تری و فضای روشن‌تر راجع به آینده خود تصمیم بگیرند . می توان برای پیدا کردن راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی به وجود آمده در این زمینه و مسائل پیرامون آن ،  مطالعه خود را افزایش دهیم . همان‌گونه که مراحل ازدواج فامیلی اکثر نسبتاً آسان تر از ازدواج های دیگر پیش می رود . معمولا تعارضات و اختلافات خود زوجین و خانواده های دو طرف نیز بیشتر و راحت تر بروز می کند . پس باید آموزش های لازم را برای مدیریت این مواقع دیده باشیم .


بیشتر بخوانید: معایب ازدواج فامیلی


کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی

کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی بسیار به درک متقابل بین زوجین مربوط میشود . نحوه مدیریت بحران های احتمالی توسط خانواده‌های دو طرف در این ازدواج بسیار اهمیت دارد . دو طرف باید دلسوز زندگی خود و همسر و منافع زندگی مشترک و زناشویی اشان باشند .  آرامشی که برای یک زندگی پویا و موفق لازم است را اولویت قرار دهند . این نوع نگرش در نتیجه منجر به کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی  میشود . ما به عنوان خانواده زوجین و کسانی که نقش مستقیم در ازدواج و پیوند آنها داریم . با صبر و مدیریت خویش ، می توانیم پشتوانه مناسبی برای کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی آنها باشیم .

اگر زوجین برای مطرح کردن مشکلات ازدواج فامیلی در همان ابتدای بروز مناقشات  با خانواده‌ها پرهیز کنند . در این صورت قطعاً کامیاب تر خواهند بود و این خود  از راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی است  . هر دو نفر باید یاد بگیرند که مسائل زندگی خود را در مرحله اول خودشان حل کنند . اگر نتوانستند آنگاه می توانند از خانواده درمانگری حاذق کمک بگیرند .


بیشتر بخوانید: بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی


مشکلات

 

تاثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین

تاثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین، دامنه های گسترده ای می تواند داشته باشد . از جمله ایجاد تنش بین خانواده ها به دلیل توقعات  زیادی که به خاطر خویشاوندی به وجود می آیند . این تنش ها می تواند به راحتی به زوجین و زندگی مشترک شان انتقال پیدا کند . این مشکلات ازدواج فامیلی آینده این قبیل ازدواج ها را تهدید میکند . تاثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین می تواند فردی هم باشد .

زمانی که یک زندگی دائماً در تنش و آشوب باشد قطعاً افسردگی در کمین زوجین است . مشکلات روحی ،  احساس دلزدگی و سردی نسبت به زندگی از دیگر تاثیرات مناقشات بین دو خانواده است . اگر مسائل و مشکلات به وجود آمده که ریشه در ازدواج فامیلی دارد را کنترل نکنیم . در این صورت موجب بی انگیزگی و رها کردن زندگی زناشویی توسط زوجین می‌شود . زوجین باید بسیار ازین بابت آگاه و هوشیار عمل کنند .


بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


آیا تصمیم به ازدواج فامیلی گرفته ایم ؟

اگر تصمیم به ازدواج فامیلی داشته باشیم . باید همه جوانب معیار های ازدواج آن را در نظر بگیریم . خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی ما میتوانیم با آزمایش های گوناگون از میزان خطرات آن اطلاع پیدا کنیم که  توسط پزشک بررسی میشود  و نتایج آن را به ما ابلاغ میشود . ازدواج میتواند از تأثیرگذارترین اتفاقات زندگی باشد . تضمینی وجود ندارد که ما با فامیل ازدواج کنیم و به مشکل برنخوریم . اگر زیاد از  مشکلات ازدواج فامیلی می شنویم دلیل نمی شود که ازدواج با غیر فامیل بی خطر است . فقط باید به این نکته توجه کرد که درصد مبتلا شدن به بیماری از طریق ازدواج های فامیلی تقریبا دوبرابر گزارش شده است .  بنابراین باید دائما تحت نظر دکتر قرار بگیریم . مخصوصاً زمانی که قصد بچه دار شدن داشته باشیم . باید بیشتر حساس  باشیم و از راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی بهره ببریم .

اصلی ترین مشکلات ازدواج فامیلی,راه حل های مشکلات ازدواج فامیلی,

بیماری هایی ناشی از ازدواج فامیلی

باید دقت داشته باشیم که مشکلات ازدواج های فامیلی فقط منوط به به دنیا آمدن کودک معلول نیست . از اصلی ترین مشکل های ازدواج فامیلی سقط جنین نیز می باشد . نقص سیستم ایمنی بدن قطعاً باید مورد توجه قرار بگیرد . معمولا کودکان حاصل از ازدواج های فامیلی درصد ابتلای بیشتری به بیماری‌های عفونی نسبت به کودکان دیگر دارد .

این زخم می‌تواند به بیماری‌هایی مانند سرطان هماتیت و غیره برای کودکان حاصل از ازدواج فامیلی منجر شود . در تحقیقاتی مشخص شده که مهمترین عوارض ازدواج های فامیلی به دنیا آمدن کودکان معلول می باشد . حدود ۴ درصد از مرگ و میرهای نوزادان در جهان متعلق به نوزادانی است که حاصل ازدواج های فامیلی هستند . بیماری شب کوری نیز از بیماری‌های رایج است که به دلیل ازدواج فامیلی به وجود می آید . این بیماری در حالت عادی در سنین بالاتر رخ میدهد . البته به دلیل مسائل ارثی ممکن است به کوری دائمی منجر شود .

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی شامل موارد زیر می شود:

 • معلولیت در کودکان این خانواده
 • امکان مبتلا شدن زوج ها به بیماری شب کوری
 • احتمال نقص عضو نقص ایمنی در کودکان
 • افزایش احتمال سقط جنین در ازدواج فامیلی

  بیشتر بخوانید: بهترین ازدواج فامیلی


آیا خطر ابتلا به بیماری در همه فرزندان وجود دارد؟

اغلب افراد فکر می کنند بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی تنها در فرزند اول خانواده وجود دارد؛ این یک نظر و دیدگاه اشتباه می باشد. در ازدواج های فامیلی مثلا اگر خطر پایه برای فرزند 5 درصد یا 10 درصد باشد، این خطر برای همه فرزندان وجود دارد. حتی اگر فرزند اول سالم به دنیا آماده باشد دلیل بر این نیست که فرزندان دیگر خانواده نیز سالم باشند. اگر فرزند اول مبتلا به بیماری به دنیا بیاید برای فرزندان بعدی حتی خطر پایه گاهی به 30 درصد و 25 درصد نیز افزایش پیدا می کند.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Don’t Ask, Don’t Tell Your Family | Psychology Today

براي مشاوره در زمينه مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 4 نظر:

 1. سلام ببخشید من میخواستم بدونم که مثلا اگر ما قبل از ازدواج فامیلی به مشاوره مراجعه کردیم و مشخص شد که در صورت ازدواج خطر بیماری های ژنتیکی بالا هست، آیا قابل درمان هستن؟

 2. سلام خدمت تان
  امید وار هستم صحتمند و طاعت و عبادت تان مقبول درگاه حق یاشد.
  بنده با دختر عمه ام ازدواج کردم که تا حال دو طفل مان ره به دلیل مشکلات ناشی از ژنتیک از دست دادیم واین موضوع را هنگامی درک کردیم که پزشک معالج حین تولد طفل دوم برای مان ابلاغ کرد. سوال من این است که حالا دقیقا راه حل چیست؟ چطور مطمئن باشیم که طفل های بعدی مان سالم بار خواهند آمد؟

  1. با سلام
   دوست عزیز این مسئله کاملا پزشکی است و باید به متخصص مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/7/30

پنجشنبه

1399/8/1

جمعه

1399/8/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور