کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یکی از شاخه های علم روانشناسی است که بیشتر بر مسائل خانوادگی و بین فردی افراد تمرکز دارد و سعی می کند با راهکارها و درمان های سازنده برای این مشکلات راه حل های درخوری فراهم آورد. البته باید گفت مشاوره خانواده در برخورد با مشکلاتی که افراد با آنها دست و پنجه نرم می کنند؛ چالش های رایجی دارد. همچنین به افراد در آشنایی با مهارت های زندگی و مشاوره زناشویی کمک بسیاری می نماید.

در هر صورت مشاوره خانواده با انجام درمان های مختلف می تواند تسهیل گر رشد شخصی و اجتماعی افراد باشد. آنچه که افراد در این نوع درمان ها می آموزند می تواند در مورد زندگی خود و خانواده شان نیز بکار گرفته شود. غالبا مراجعانی که به مشاوره خانواده رجوع می کنند با چالش های زیادی روبرو هستند ولی با این وجود زمانی که موفقیت واقعی را در پس این چالش ها بدست می آورند و به یک تغییر اساسی در رفتارها، باورها و افکار خود دست پیدا می کنند؛ بیشترین حس رضایتمندی را به دست می آورند.


بیشتر بخوانید: مشاوره زناشویی و زندگی مشترک


مشاوره تلفنی خانواده آویژه

نکاتی که در مشاوره خانواده باید حتما به آن توجه کنیم

شاید لازم باشد هنگام مشاوره خانواده به نکات زیر توجه کنید:

 1. ایجاد تغییر در افراد فرایندی زمانبر است . البته این زمان، فرصتی برای شماست تا یادگیرنده باشید. از شما انتظار نمی رود از همان ابتدای خانواده درمانی بتوانید تغییرات اساسی در رفتار خود ایجاد کنید.
 2. به مراقبت از خود میبایست توجه داشته باشید.
 3. از ابزارهایی که در خانواده درمانی مطرح می شود به طور موثری برای کاهش استرس خود استفاده کنید.
 4. در طول خانواده درمانی حتما از حمایت اطرافیان خود مانند دوستان، همکاران و سایر اعضای خانواده خود استفاده ببرید.
 5. در ابتدای خانواده درمانی، تردید نسبت به نتیجه درمان، امری طبیعی است.
 6. سعی کنید صبور باشید.
 7. بر روی جنبه های مثبتی که حاصل می شود تمرکز کنید.
 8. به تکالیف رشدی که از طرف درمانگر شما مطرح می شود؛ می بایست توجه کنید.
 9. در فرایند خانواده درمانی، مهارت هایی از جانب درمانگر شما مطرح خواهد شد، شما می بایست این مهارت ها را فراگیری کنید و روی انجام دادن آنها تمرین لازم را داشته باشید.
با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه؟ همانطور که میدانید ازدواج بر اساس ارتباط آزاد، اعتماد و یک هدف مشترک است. اما ممکن است عشق و اشتیاق اولیه پس از چند سال، تازگی خود را از دست دهد و در نهایت امنیت و راحتی جای آنها را می گیرد. اما اگر…

راهکارهای کاهش اضطراب و استرس در خانواده

راهکارهای کاهش استرس در خانواده چیست؟

با عوامل استرس زا در خانواده چکنیم؟ استرس همانند سایر حس ها، چیزی معمولی است که همه در زندگی اشان تجربه می کنند. همه ما تا حالا استرس را در شرایط مختلف و به میزان مختلف تجربه کرده ایم. یکی از این شرایط وجود استرس در خانواده است که ممکن…

چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟

چرا صداقت در زندگی زناشویی مهم است؟

یکی از نیازهای مهم هر فرد در زندگی مشترک، صداقت است. چنانچه صداقت و راست گویی  در میان زوجین وجود  داشته باشد، صمیمیت و عشق میان آنها عمیق تر می گردد و نهایتا عزت نفس آنان افزایش پیدا می کند. چنین زوجینی قطعا در زندگی مشترک و در تربیت فرزندان…

دعوای خانوادگی

در دعوای خانوادگی چکنیم؟

راههای جلوگیری از دعوای خانوادگی دعوای خانوادگی و اختلافات میان زن و شوهر از جمله اتفاقات تلخ در زندگی زناشویی است که گاهی نمی توان از آن جلوگیری کرد. دعوای خانوادگی میان زوجین و فرزندان خانواده، درخانواده های شلوغ بیشتر است. حل کردن مشکلات خانوادگی و آرام کردن محیط خانه…

خصوصیات مردان بی مسئولیت (با مرد بی مسئولیت چه کنیم؟)

خصوصیات مردان بی مسئولیت (با مرد بی مسئولیت چه کنیم؟)

شوهر تنبل و بی مسئولیت و سختی زندگی با او پایداری و دوام یه ازدواج موضوع مهمیه که خیلی از زوج ها از اون غافل میشن و زمانی موضوع رو درک میکنن که دیگه خیلی دیر شده. ازدواج به برقراری ارتباط و صداقت نیاز داره و همچنین آگاهی از این…

چگونه تنش در خانواده را به حداقل برسانیم؟

چگونه تنش در خانواده را به حداقل برسانیم؟

همه ما میدانیم که در چرخه زندگی خانواده، مشکلاتی هم وجود دارد که آرامش را از اعضای خانواده گرفته و باعث تنش و ناسازگاری در خانواده می شود. این اختلافات ممکن است در زمینه های تحصیلی، شغلی، مالی و اخلاقی باشد و البته اثرات آن در کوتاه مدت یا دراز…

اجازه گرفتن زن از شوهر در زندگی مشترک چه اثراتی دارد؟

اجازه گرفتن زن از شوهر چرا لازم است؟

اجازه گرفتن زن از شوهر یکی از تعهداتی است که زن هنگام ازدواج آن را قبول می کند و برعهده اوست. خانم های عزیز شاید سوال کنند چرا باید از همسرمان اجازه بگیریم؟ مگر نه اینکه زن و مرد باید حقوق برابری داشته باشند؟ چرا فقط زنان باید اجازه بگیرند؟…

17 مهارت کنترل خشم در زندگی زناشویی

17 مهارت کنترل خشم در زندگی زناشویی

راه های کنترل عصبانیت در زندگی مشترک! همانطور که میدونید همه روابط عاشقانه به طور منظم فراز و نشیب هایی دارند. با این وجود عصبانیت بش از حد میتواند بر روابط تأثیر مخرب تری به جا بذاره. اگه فکر میکنید که همیشه به دنبال چیزهای منفی در شریک زندگیتان میگردید،…

علت دعوای زیاد زن و شوهر چیست؟

علت دعوای زیاد زن و شوهر چیست؟

از همین اول کار باید تاکید کنم که همه زوج ها با هم دعوا میکنند. این موضوع کاملا طبیعیه، و با ذات رابطه عاشقانه و زناشویی سازگاره. اما بعضی وقتها مشاجره و دعوای زن و شوهر زیاد میشه و زوجین بیش از حد معمول با هم درگیر هستن. به همین…


اهداف مشاوره خانواده

اهمیت مشاوره خانواده

اهمیت مشاوره خانواده در این است که مسائلی که در آن مطرح می شود صرفا مسائل فردی نیست؛ بلکه شامل مسائل بین فردی نیز خواهد شد. یکی از مسائلی که در خانواده درمانی اهمیت بالایی دارد این است که در بعضی مواقع در فرایند درمان و حتی شروع آن کل اعضای خانواده، درگیر می شوند. در این زمان سطوح انگیزش اعضای خانواده اهمیت بسیاری دارد. در مواجهه با مشاوره فردی ممکن است این مسائل اهمیت کمتری داشته باشد از این جهت که کمتر اتفاق می افتد که افراد بدون خواست خودشان در درمان حضور پیدا کنند. اما درمان مشاوره خانواده، زوج درمانی، خانواده درمانی وضعیتی متفاوت است زیرا از نوع درمان های مشترک است.

در این درمان های مشترک ممکن است درگیر روابط دوجانبه مثل زوجین یا چند جانبه مثل والدین و فرزندان باشیم که این خود باعث ایجاد چالش های بیشتری برای این نوع از مشاوره روانشناسی خواهد شد. زیرا ممکن است یکی از طرفین انگیزش بیشتری برای شرکت در درمان داشته باشد و طرف دیگر برعکس انگیزش کمتری برای ورود به درمان داشته باشند و از خود مقاومت نشان دهند و یا صرفا در صورتی حاضر به حضور در درمان باشد که مطمئن شود درمان برای کمک به همسر، حفظ رابطه، حفظ ازدواج ضروری است.

وظایف مشاوره خانواده

وظایف مشاوره خانواده شامل موارد زیر می باشد:

  1. مشاور خانواده باید فردی باشد که بتواند به خوبی به حرف های مراجع گوش دهد و گفته های مراجع را به بهترین نحو به او انعکاس دهد. او باید این حس را در مراجع به وجود بیاورد که حرف های او مهم هستند و با این روش به موثرترین شکل امیدی تازه در مورد حل مشکلات در مراجع ایجاد کنند.
  2. یک مشاور خوب باید وضعیت های بحرانی را به خوبی ارزیابی کند. هنگامی که وضعیت بحرانی است او می بایست مداخله ای فوری را انجام دهد و از صدمه دیدن اعضای خانواده، جلوگیری کند.
  3. مشاور خانواده باید به تخصصی که دارد توجه کند و این امر را مورد توجه قرار دهد که آیا دانش و تجربه لازم برای تشخیص و درمان اختلالی که از جانب مراجع بیان شده است را دارد یا خیر. اگر ندارد باید فرد را به متخصصی متناسب با مشکل مراجع ارجاع دهد.
  4. مشاور خانواده باید در حداقل زمان ممکن پاسخ مراجع را بدهد. این رفتار باید به نحوی اهمیت داشته باشد که نشان دهد مشاور، دغدغه های مراجع را، جدی میگیرد. این رفتار یک حس اعتماد قوی در مراجع ایجاد خواهد کرد. یکی از ضروریت های مشاوره تلفنی خانواده همین است که مشاور به مراجع در کمترین زمان ممکن کمک کند.
  5. مشاوره خانواده باید درک کند چرا یک عضو خاص خانواده تماس یا مراجعه اولیه را برقرار کرده است. مشاور خانواده باید درک کند که یک رابطه مثبت با هر یک از اعضای خانواده بسیار بااهمیت است. مهم ترین نکته این است که به یک فرد از اعضای خانواده بیش از بقیه اهمیت ندهد یا ناخواسته فردی از اعضای خانواده را نادیده بگیرد.

بیشتر بخوانید: شکست عشقی


وظایف مشاوره خانواده

مشاوره خانواده تلفنی

در مشاوره خانواده تلفنی سوالات زیر برای پاسخگویی بهتر به نیازهای مراجع مطرح خواهد شد:

 • مشکل مراجع چیست؟
 • مراجع مشکل خود را به چه نحوی مطرح می کند؟
 • مشکل مراجع بحرانی است یا یک مشکل شدید است یا متوسط و یا دشواری ای مزمن قلمداد می شود؟
 • اعضای خانواده به مشکلی که پیش آمده چگونه پاسخ داده اند؟
 • اعضای خانواده تاکنون چگونه مشکل خود را حل و فصل کرده اند؟
 • آیا درمورد این مشکل قبلا درمانی صورت گرفته است؛ اگه درمان انجام شده است چه درمانی؟
 • دلیل اینی که خانواده حال به سراغ مشاوره خانواده آمده اند چیست؟
 • چه فاکتورهایی بر مشکل خانواده تاثیر می گذارند؟ مانند عوامل استرس زای شغلی، شخصی، جسمی و … .
 • در مشاوره خانواده تلفنی می بایست سوالاتی نیز در مورد درمان های دارویی و مشکلات حال پزشکی فرد و خانواده نیز پرسیده شود.

ضرورت مشاوره خانواده

یکی از ضروریات مشاوره خانواده این است که اعضای خانواده می بایست در طول درمان حضور داشته باشند. در نتیجه مشارکت آنها اهمیت حیاتی دارد. البته بعضی اوقات خانواده درمانگر انعطاف بیشتری می تواند نشان دهد و نسبت به حضور تمام اعضای خانواده اصرار نورزد. اما باید توجه داشته باشیم که در مشکلات بین فردی مبنا بر مشارکت اعضای درگیر در مشکل است و هیچکس نباید نقش حاشیه ای داشته باشد. از دیگر ضرورت های مشاوره خانواده تعیین چارچوب هایی برای مراجعان است در همین راستا باید سوالات زیر حتما پرسیده شود:

 1. خانواده خواهان این هستند که چه کسی به درمان بیاید و دلیل آن چیست؟
 2. مشاور خانواده باید مشخص کند که در خانواده چه کسی تحت تاثیر مشکل قرار گرفته است؟
 3. اگر در خانواده ما با یک مشکل فردی روبرو هستیم آیا حضور سایر اعضای خانواده نیز ضرورت دارد؟ آیا حضور آنها می تواند درمان فرد را تسهیل کند یا حداقل تاثیر مثبتی بر روی مشکل فرد داشته باشد؟
 4. آیا اعضای دیگر خانواده می توانند مانع درمان موثر شوند و بر آن تاثیر نامطلوبی بگذارند؟

ضرورت مشاوره خانواده ایجاد می کند که این افراد را حتما تشخیص دهند. مشاوره خانواده باید انگیزش های خانواده و چالش های آنها را برای شرکت در خانواده درمانی مشخص کند.

چه کسانی باید به مشاوره خانواده مراجعه کنند؟

مراجعه افراد به مشاوره خانواده می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مشکلات شناختی و اختلالات روانپزشکی بسیاری باعث می شود که افراد انگیزه حضور در خانواده درمانی یا زوج درمانی و یا مشاوره روانشناسی را داشته باشند. اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، سوءمصرف مواد و الکل، اختلالات کنترل تکانه، درگیری در مشکلات روابط عاطفی و سایر مشکلات شناختی و روانی دلیل حضور افراد به مشاور خانواده است.

مراجعان اصولا در مورد اینکه چه کسی باید به خانواده درمانی مراجعه کنند، عقاید متفاوتی دارند. از وطایف مشاوره خانواده است که ریشه این دیدگاه ها را مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال در یک مشکل زناشویی یکی از زوجین درخواست فردی می کند زیرا معتقد است علت مشکل در این ازدواج خود اوست. البته درمانگر می تواند به این موضوع اشاره کند که در ازدواج شما مشکل رابطه ای وجود دارد و می تواند این پیشنهاد را ارائه دهد که زن و شوهر هر دو در درمان حضور پیدا کنند. بسیار واضح است که رابطه مستقیمی بین اهداف درمان و اعضای شرکت کننده در آن وجود دارد. با توجه به حضور اعضای خانواده در خانواده درمانی اهداف درمان می تواند محدود شود یا گسترش پیدا کند.


بیشتر بخوانید: مشاوره طلاق


مشاوره خانواده تلفنی

ایجاد انگیزه در مشاوره خانواده

در هنگام مراجعه به مشاوره خانواده در اکثر مواقع مراجعان تا حدودی برای مراجعه به خانواده درمانگر و مشاور انگیزه دارند و به صورت داوطلبانه در جلسات شرکت می کنند. اما در فرایند درمان مشاوره خانواده تمامی افراد با میل خود مراجعه نمی کنند و یا انگیزه ای برای تغییر رفتار خود ندارند. مانند شوهری که حس می کند تمام ایرادات و مشکلات خانواده به همسر او برمیگردد و به نظر او همسرش باید رفتارش را تغییر دهد و او هیچ مشکلی ندارد. یا نوجوانی را تصور کنید که به اجبار والدین به درمان آمده است به همین منوال دلیل حضور برخی افراد اجبار سایر اعضای خانواده است.

تصور کنید که یک همسر فقط در صورت تهدید به طلاق حاضر به حضور در جلسات خانواده درمانی شده است. باید به یاد داشته باشیم که درمانگر و مشاور خانواده نمی تواند به همه افراد خانواده انگیزه بدهد ولی راهبردهایی نیز برای ایجاد انگیزش در افراد نیز وجود دارد. مشاوره خانواده سعی می کند قبل از اینکه افراد در مورد تصمیماتی که باید بگیرند انتخاب کنند زمانی را صرف فکر کردن در مورد این تغییرات بکنند. در مشاوره خانواده می بایست مراجعان با انگیزه و بی انگیزه از هم تفکیک شوند و سعی بر این باشد که دلیل بی انگیزگی افراد تشخیص داده شود و برای ایجاد انگیزه در این افراد یک فکر اساسی شود و راه حلی مناسب تعبیه گردد. ولی در کل زمانی که مراجعان از مزایای مشاوره خانواده مطلع شوند و آن را تجربه کنند کاملا به آن متعهد می مانند.

نکات مشاور خانواده به مراجعان بی انگیزه

در صورتی که مشاوره خانواده با مراجعانی سروکار داشته باشد که به وجود مشکل شان اصلا اعتقاد نداشته و یا آن را جدی نمیگیرند قطعا آنها انگیزش کمی برای درمان خواهند داشت و شاید از درمان امتناع ورزند اینجا مشاور خانواده باید هشدارهای اساسی به فرد مورد نظر بدهد که بر فرض مثال اگر شما به شکایت و شکوه های همسر خود بی توجه باقی بمانید نتیجه کار چیزی جز فروپاشی رابطه و ازدواج شما نخواهد بود.

تکنیک های مشاوره خانواده

تکنیک های مشاوره خانواده به طور مختصر در ادامه این مقاله توضیح داده می شود. هر کدام از این تکنیک ها، الگوها و روش های خاص خود را دارند که یک مشاور خانواده باید از این تکنیک ها آگاهی داشته باشد.

تغییر سلسله مراتب خانواده ها

یکی از مسائل مهمی که در خانواده درمانی مطرح می شود شیوه سازماندهی و رهبری در خانواده است. زمانی که یک خانواده درمانگر به چارچوب خانواده نگاه می کند باید به این نکته توجه کند که قدرت درون ساختار خانواده چگونه تقسیم شده است. به طور مثال آیا والدین و فرزندان یا زن و شوهر از قدرت مساوی برخوردار هستند یا خیر؟ اگر بچه های خانواده بیش از والدین قدرت داشته باشند ما با یک سلسله مراتب معیوب مواجه ایم که کودک والدگونه تعریف می شود. اصولا زمانی که قدرت در خانواده به صورت نامتعادل تقسیم شده باشد قطعا این خانواده دچار تعارضات، مشکلات و تنش های بسیاری خواهد شد. خانواده درمانگر باید سعی کند این سلسله مراتب معیوب را تغییر دهد.

در این مورد باید مرزهای بین اعضای خانواده شامل رابطه زن و شوهر، رابطه همشیره ها و رابطه بین والدین از نو تعریف شود. و هر کس از جایگاه خود مطلع و از آن حس رضایت داشته باشد.

مرزسازی

تکنیک مرزسازی در مشاوره خانواده به فعالیتی اطلاق می شود که مرزهای بین سیستم خانواده و سایر سیستم های اجتماعی مثل مدرسه و همچنین محیط کار را در برمیگیرد. در این تکنیک سعی می شود مرزهای بین خانواده ها و محیط هایی که خانواده با آنها تعامل دارد را در نظر بگیرد. در این تکنیک درمانگر باید اطمینان حاصل کند که هر یک از اعضای خانواده فرصت کافی را دارد که بدون ترس از قطع شدن حرف هایش سخنان و خواسته های خود را بیان کنند.

تکنیک فعال سازی

تکنیک فعال سازی در مشاوره خانواده به درمانگر امکان می دهد که تعامل منفی اعضای خانواده با یکدیگر را قطع کنند و سعی کنند یک تعادل سازنده را جایگزین آن سازد. این دگرگونی تعامل منفی به مثبت را فعال سازی می گویند.

تکنیک برون سازی مشکل

در تکنیک برون سازی مشکل خانواده درمانگر سعی می کند به مشکل زوجین یا اعضای خانواده یک نام بدهد و آن مشکل را از اعضای خانواده جدا کند تا اعضای خانواده بدون هیچ پیش داوری نسبت به یکدیگر بتوانند در مورد حل مشکل با یکدیگر به توافق برسند. مثلا اینکه زوجین نمی توانند فعالیت لذت بخش مشترکی را داشته باشند یک مشکل است. این مشکل را از آنها جدا می کنیم و بر فرض مثال نام گوجه فرنگی را بر آن می نهیم. بدین نحو زوجین می توانند بدون قضاوت در مورد یکدیگر بیشتر روی حل مشکل تکیه کنند.

تکنیک شناسایی و قطع الگوهای تعاملی منفی

در این تکنیک خانواده درمانگران الگوهای رابطه خانواده ها را به صورت دقیق بررسی می کنند. در این زمان مشاوره خانواده باید به منظور قطع الگوهای تعاملی منفی جنبه های رفتاری، شناختی و هیجانی روابط زوجین، والدین و در کل خانواده را مورد توجه قرار دهد. در کل مشاوره خانواده باید تعاملات بین اعضای خانواده را انعطاف پذیرتر کند و سعی کند الگوهای منفی روابط بین اعضای خانواده را از نو بسازد.

تکنیک شناسایی نقاط قوت خانواده

تکنیک شناسایی نقاط قوت خانواده در مشاوره خانواده بسیار اهمیت دارد. خانواده هایی که به مشاوره خانواده رجوع می کنند آکنده از توصیفات مفصلی از نقاط ضعف خود هستند. این درست است که شناختن نقاط ضعف خانواده برای درمان بسیار اهمیت دارد اما شناسایی نقاط قوت خانواده نیز اگر اهمیتش از شناسایی نقاط ضعف خانواده بیشتر نباشد؛ کمتر نیست. شناسایی نقاط قوت خانواده فرصتی را پدید می آورد که ویژگی های مثبت افراد شامل والدین، زوج ها، فرزندان در درون خانواده مجددا کشف شود و به اهمیت آن پی برده شود و همچنین رابطه اعضای خانواده به صورت یک کل در نظر گرفته شود. همان طور که در شناسایی نقاط ضعف خانواده و ریشه های آن باید تاریخچه مشکلات بررسی شود در نقاط قوت خانواده نیز همین امر صادق است و ما باید به گذشته نقاط قوت خانواده توجه کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره کودک


اهمیت مشاوره خانواده در مسائل کودکان

اهمیت مشاوره خانواده در مسائل کودکان

توجه به رویکرد مشاوره خانواده در مشکلات کودکان بسیار مهم است زیرا سیستم خانواده سیستمی پویا می باشد که پیوسته در حال تغییر و تحول است. علاوه بر این ها باید توجه کنیم که تحقیقات و پژوهش های زیادی بر این نکته دلالت دارند که شکل گیری مشکلات کودکان و نوجوانان در خلاء اتفاق نمی افتد بلکه این مشکلات تحت تاثیر ویژگی های رابطه زناشویی والدین و خانواده ها می باشند. باید بدانیم که عواملی از قبیل درگیری های زناشویی، مشکلات روانی والدین، شکست های اجتماعی و نواقص شناختی اعضای خانواده وضعیت های اجتماعی – اقتصادی نامطلوب، روابط آشفته والد و فرزند، عدم حمایت اجتماعی، انزوای اجتماعی خانواده همگی فاکتورهایی هستند که تاثیر قابل توجهی بر اختلالات کودکان برجای می گذارند که قابل انکار نیست.

در مشاوره خانواده به طور حتم ارزیابی فردی و معاینه بالینی و تشخیص مشکلات کودک اهمیت بسیاری دارد. متخصصان مشاوره خانواده می بایست دانش کارآمد و بروزی در مورد چگونگی تشخیص های مشکلات روانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. از یک مشاور خانواده انتظار می رود که با تشخیص های مشکلات رایج کودکان آشنایی کامل داشته باشند. مشکلاتی نظیر افسردگی، اختلالات رفتاری مانند بیش فعالی، اختلالات رشدی فراگیر مانند اوتیسم، اختلالات سلوک، اختلالات اضطرابی مانند فوبی ها و سوء مصرف مواد و دارو. البته اغلب نوجوانان مشکلات متعددی دارند. به طور مثال ممکن است یک نوجوان هم بیش فعال باشند و هم مشکل سوء مصرف مواد داشته باشند.

مداخلات مشاوره خانواده در مورد کودکان

خانواده درمانگران هنگامی که مراجع آنها یک کودک است با چالش های بسیاری روبرو هستند از جمله اینکه اغلب کودکان تمایلی برای افشای دغدغه هایشان ندارند و احساسات خود را به سختی بروز می دهند. مشاوره خانواده باید راهکارهایی را در نظر بگیرد که از پس این چالش ها با کودکان بربیاید. یکی از راهکارهای مواجهه با این مشکلات بازی درمانی است و همچنین رویکردهای فرافکنی که به کودک کمک می کند درمورد مشکلات خود صحبت کند. اما باید توجه داشته باشید که یک رویکرد موثر در مشاوره خانواده در مورد کودکان مبتنی بر کمک والدین بنا می شود. مشاوره خانواده باید به والدینی که در مشارکت درمان کودکان خود بی میل هستند هشدار دهد که بدون کمک آنها فرایند درمان کودکشان به خوبی پیش نخواهد رفت.

مشاور خانواده به هیچ وجه نباید از تاثیر خانواده بر روی کودک غافل بماند. بدترین نوع از والدین کسانی هستند که کودک شان را برای درمان تحویل داده و ساعتی بعد برای بردن آن مراجعه می کنند. مداخلات مشاوره خانواده این حقیقت را روشن ساخته است که والدین قطعا بخشی از یک چارچوب درمان موفقیت آمیز هستند. بنابراین در مداخلات مشاوره خانواده سعی می شود والدین را هر چه بیشتر به مشارکت در درمان کودکان شان تشویق کنیم و موانع مشارکت والدین را ارزیابی کرده و در جهت رفع آنها کوشش کنیم.

مشاوره خانواده در مورد زوج ها

یکی از موضوعاتی که در مشاوره خانواده در زوج ها مطرح می شود برخورد با بی وفایی و یا خیانت است. افشای یک رابطه نامشروع یکی از موضوعاتی است که بسیار در خانواده درمانی و زوج درمانی رایج است. پژوهش ها نشان می دهند که زنان و مردان به طرق مختلفی در روابط خارج از ازدواج خود درگیر می شوند. پژوهش ها نشان می دهد که زنان بیشتر در روابط خارج از خانواده درگیر روابط هیجانی می شوند. از سوی دیگر مردان در روابط خارج از ازدواج خود وارد روابط جنسی می شوند. البته این یک قانون نامنعطف و سخت نیست و امروزه در حال تغییر است.

متاسفانه بی وفایی امروزه شکل های متنوعی را به خود گرفته است. یکی از انواع خیانت هایی که در مشاوره خانواده در حال حاضر مطرح است به عنوان خیانت اینترنتی یا خیانت مجازی شناخته می شود. این نوع خیانت متمرکز بر فعالیت آنلاین است که ممکن است دیدارهای حضوری را در بر بگیرد یا نگیرد. ولی در هر صورت روابط زوجین را قطعا تهدید می کند. این رفتارها شامل خیانت آنلاین، وابستگی هیجانی به جنس مخالف، استفاده از تصاویر مستهجن و پرنوگرافی آنلاین، چت کردن با جنس مخالف، جست وجو کردن شرکای جنسی و عاطفی بالقوه به صورت پنهانی است.

تحقیقاتی که در عرصه مشاوره خانواده خیانت اینترنتی انجام شده است نشان می دهد که متاسفانه دسترسی آسان، ارزان و ناشناس بودن افراد از عوامل اصلی گسترش خیانت اینترنتی است. در مشاوره خانواده افشای خیانت باعث می شود زوجین احساس کنند اعتماد آنها از بین رفته است و اگر از نو شکل نگیرد ادامه رابطه ناممکن است. نقض پیمان زناشویی بسیار حالت انتزاعی دارد یعنی فردی که خیانت کرده در بیشتر موارد شاید آن را کم اهمیت بداند و حتی کم اهمیت جلوه دهد.


بیشتر بخوانید: مشاوره خیانت


چگونگی برخورد با خیانت در مشاوره خانواده

در مشاوره خانواده در مورد خیانت با یک نکته خیلی مهم مواجه هستیم. زمانی که خیانت کننده رفتار خودش را بی اهمیت جلوه می دهد موجب می شود اضطراب همسرش بیشتر شود. فردی که مورد خیانت قرار می گیرد حس می کند در قبال صدمه ای که از این بی وفایی می بیند، کنترلی ندارد و از اینکه ممکن است حتی از آن بی خبر باشد احساس تهدید بیشتری می کند. تمامی خیانت ها دو عنصر مشترک دارند که می توان گفت در اکثر آنها یافت می شود.

 1. در یک خیانت انحصاری بودن رابطه جنسی و هیجانی نقض می گردد.
 2. در اکثر خیانت ها عنصری که وجود دارد پنهان کاری است زیرا اکثرا سعی می کنند خیانت خود را افشاء نکنند و از افشا شدنش جلوگیری کنند. حتی زمانی که در برابر شواهد قطعی قرار می گیرند به آن بی توجهی کنند و آن را انکار کنند.
چگونگی برخورد با خیانت در مشاوره خانواده

مشاوره خانواده هنگام افشا شدن رابطه نامشروع

باید بدانید که زنان نسبت به بی وفایی عاطفی و هیجانی به همان شدت خیانت جنسی پاسخ می دهند. درمانگر باید به فردی که خیانت می کند کمک کند معنای نقض این قرارداد مهم بین زوجین را درک کند. زمانی که شما یک رابطه پنهانی داشته باشید قطعا مانع پیشرفت درمان خواهید شد. بنابراین مشاوره خانواده خیانت در اینجا برای شما کاری نمی تواند انجام دهد. درمانگر در مشاوره خانواده خیانت به هیچ وجه نباید در پنهان نگه داشتن رابطه نامشروع با خیانت کار همکاری کند.

یکی از مسائل حادی که مشاوره خانواده باید در آن مداخله کند غالبا زمانی است که یک رابطه نامشروع افشا می شود. به هیچ وجه نباید خطرات ناشی از لو رفتن یک رابطه نامشروع را دست کم گرفت. در اینگونه مواقع خطر خودکشی بیشتر بالا می رود از این گذشته برخی زوج ها بلافاصله پس از اطلاع از خیانت خواهان جدایی بدون قید و شرط هستند. بنابراین مشاوره خانواده در این زمان در مورد مسائلی مانند اینکه هر کدام از همسران کجا باید زندگی کنند یا بخوابند یا مراقبت از فرزندان چگونه باید باشد، یا مسائل مالی بعدی چگونه مدیریت شود؛ می تواند کمک کننده باشد.

سوالات متداول

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده یکی از مواردی است که اغلب خانواده های در مواقع مشکلات میتوانند از آن بهره میبرند. این درحالی است که اکثر جامعه از اهمیت مشاوره خانواده غافل هستند. در بیشتر موارد مشاوره خانواده زمانی اهمیت پیدا میکند که کار از کار گذشته و مشکلات کوچکی که زمانی به آسانی قابل حل بوده اند تبدیل به گره های کور در زندگی مشترک یا به عبارت دیگر به بحران خانوادگی شود.

چرا مشاوره خانواده مهم تلقی میشود؟

برخی خانواده ها سعی میکنند به تنهایی مشکلات خود را حل کنند. این کار وجه مثبت و منفی زیای دارد. در گذشته به علت روابط عمیق خانوادگی بزرگان فامیل اقدام به حل مشکلات خانوادگی و راهنمایی آنها با استفاده از تجربیات شخصی خود میکردند. با پیشرفت سطح رفاه در خانواده ها و تغییر سبک زندگی مشکلات خانوادگی به مراتب پیچیده تر شدند که نیاز به مشاوره تخصصی را افزایش میدهد. به مرور زمان با رشد علم و علمی شدن فرآیند مشاوره خانواده، به دور از تعصبات و تجربیات شخصی، ابتدا مشاوران خانواده و سپس مراکز مشاوره خانواده حضوری در شهر های مختلف به وجود آمدند.

چرا مشاوره تلفنی خانواده آویژه ؟

مرکز مشاوره خانواده آویژه پس بررسی مشکلاتی که در مسیر مشاوره خانواده حضوری وجود دارد پی برد که عمیق ترین مشکلات این حوزه به شرح زیر است : نیاز به تعیین وقت قبلی و انتظار برای رسیدن زمان مشاوره خانواده ممکن است سبب شود که کارازکار بگذرد و خانواده ها با بحران خانوادگی مواجه شوند. زمانبر و هزینه بر بودن رسیدن به مراکز مشاوره خانواده حضوری از محل کار یا زندگی، سبب میشود که برخی خانواده ها صرفا به این دلیل از خدمات مشاوره بهره نمیبرند و حتی اغلب افرادی که در چند جلسه مشاوره خانواده شرکت کرده اند عملا از ادامه آن بازمانند و علی رغم صرف هزینه و وقت بسیار از آن سر باز زنند به نتیجه مطلوب خود نرسند.

مقایسه مشاوره خانواده تلفنی و حضوری

هزینه های بالا مشاوره خانواده حضوری که در اغلب مراکز مشاوره خانواده دریافت میشود که سبب میشود که اکثر خانواده ها از مشاوره مختصصین خانواده استفاده نکنند و مشکلات خود به نسخه های خودساخته یا براساس تجارب شخصی و بعضا غیرعلمی برخی افراد نزدیک یا دور استفاده کنند. این در حالی است که برخی مشکلات خانوادگی با چند دقیقه صحبت با یک مشاور خانواده قابل حل بوده و میتوان با کمک آن از بحران های پیش روی خانواده جلوگیری کرد.

مزیت مشاوره خانواده چیست؟

خدماتی که مشاوره خانواده میتواند در اختیار خانواده ها قرار دهد شامل موارد زیر است: در خانواده درمانی شما میتوانید بدون فوت وقت برای مشکلات آنی در خانواده خود پاسخ های سریع و علمی بگرید. بدون صرف زمان و هزینه رفت و آمد میتوانید با مشاور متخصص حوزه خود ارتباط بگیرید. با کمترین هزینه مشاوره خانواده بگیرید. از همه مهمتر با توجه به سطح مشکل خانواده هزینه مشاوره را تنظیم کنید .خدمات مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه چیست؟ مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه با بهره مندی از مشاوران مجرب این حوزه در موضوعات زیر اقدام به ارائه خدمات مشاوره تلفنی نموده است 1- مشاوره تربیت کودک 2- مشاوره نوجوان 3- مشاوره جوان 4- مشاوره زناشویی و زندگی مشترک 5- مشاوره زنان و خانواده6- مشاوره خیانت7- مشاوره طلاق

مشاوره تلفنی خانواده چه مزیتی نسبت به مشاوره خانواده حضوری دارد؟

مشاوره خانواده تلفنی هزینه بسیار کم تری نسبت به مشاوره خانواده حضوری داشته و دسترسی به آن بسیار سریعتر و آسانتر است.

چه زمانی به مشاوره خانواده نیاز داریم ؟

زمانی که شما دچار استرس و اضطراب هستید و این مشکل عملکردهای شما را مختل کرده است. زمان که شما دچار افسردگی شده اید و قادر نیستید اندوه حاصل از آن را تحمل کنید. زمانی که شما درگیر اعتیاد به ماده مخدر یا دارویی شده اید. زمانی که شما دچار اختلال وسواس شده اید و به درمان وسواس فکری یا عملی نیاز دارید. زمانی که شما فکر میکنید درگیر یک اختلال شخصیت شده اید و این موضوع کارکرد های شما را مختل کرده است.


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مشاوره زناشویی و زندگی مشترک

مشاوره نوجوانان

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور