کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

 با خانواده شوهر باید چگونه رفتار کنیم؟

 با خانواده شوهر باید چگونه رفتار کنیم؟
4/5 - (10 امتیاز)

ازدواج، پیوند دو نفر نیست. پیوند دو خانواده است. شما علاوه بر اینکه تصمیم به ازدواج می گیرید، باید خود را با رفتارهای خانواده شوهرتان هم تطبیق دهید. عادات و رفتارها و رسم و رسومات هر خانواده، با دیگری متفاوت است و راضی نگه داشتن همه، کار آسانی نیست. از طرفی خانم ها نسبت به آقایون در این زمینه استرس بیشتری دارند و دوست دارند بهترین عروس برای خانواده همسرشان باشند.

مهم است بدانید که رفتار با خانواده شوهر، مهارت و شناخت خوبی را می خواهد که با کمی مطالعه و تحقیق و مشاوره خانواده می توانید به آسانی از پس آن بر بیایید.

نکات کلیدی در مورد رفتار با خانواده شوهر

1. شناخت شوهر و خانواده اش

اولین مرحله برای داشتن شروع رابطه ای خوب با خانواده شوهر، این است که شناخت خود را از آنها بالا ببرید. در گام اول بهتر است کمی محتاط باشید و رفتارها و اخلاق آن ها زیر نظر بگیرید. اینکه مادر شوهرتان چه رفتاری را می پسندد و یا پدرشوهرتان به چه چیزهایی علاقه دارد، شناخت شما را می طلبد.

2. هیجانات خود را کنترل کنید

سعی کنید در برخورد با هیجانات زندگی، احساسات خود را مدیریت کنید. خصوصا در برخورد با خانواده شوهر احساسات خود را کنترل نمایید. در غیر اینصورت ممکن است از رفتارهای شما سوء برداشت شود. تمام رفتار و حرکات شما در جلسات اول مهمانی ها زیر نظر است پس در جلسات اول متانت و وقار خود را بیش از هر زمان دیگری حفظ کنید و آهسته و شمرده صحبت کنید.

علاوه بر این ممکن است به دلیل اختلافات فرهنگی یا دیگر مسائل، شرایط دست به دست هم دهند که شما عصبانی و مضطرب شوید. سعی کنید قبل از هر گونه برخوردی یاد بگیرید در این شرایط چگونه خود را آرام کنید. مثلا اگر حرفی شنیدید که شما را عصبانی کرد سعی کنید همان لحظه به مکان خلوتی بروید و نفس عمیقی بکشید و دوباره به جمع بازگردید.

3. از خانواده شوهر خود نترسید

یکی از استرس هایی که دختران بعد از ازدواج دارند، نوع برخورد با خانواده شوهر است. اگر این موضوع را درک کنیم که همه ما در کنار صفات مثبت یک سری صفات منفی هم داریم، دیگر شرایط را برای خودمان و دیگران بدتر وپیچیده تر نمی کنیم. شاید مادر شوهر یا خواهر شوهرتان جمله ای بگویند که دلتان بشکند. با خود فکر کنید که آیا در این مدت به شما محبت نکرده اند؟ اگر کمی منصف باشیم قطعا در زمان سختی ها و اختلافات می توانید قضاوت بهتری در این رابطه داشته باشید. ازخانواده همسر نترسید و آن ها را مانند خانواده خودتان بدانید. برخورد محبت آمیز شما با خانواده شوهر، بازخورد مثبتی خواهد داشت.

4. فرصت دفاع به خود بدهید

اگر احساس می کنید که واقعا به خاطر این شرایط به تنگ آمده اید و به قول معروف هرچه خوبی می کنید جوابش را به بدی میگیرید، در فرصت مناسب با همسر خود صحبت کنید و به همسرتان بگویید که به خاطر این موضوع خسته هستید. بعضی اوقات همسرتان احساس می کند که اگر با خانواده اش صحبت کند میتواند مشکلات را حل کند. این کار درستی است. بعضی اوقات هم می شود جلسه ای با حضور شما و خانواده همسرش بگذارد و سوء تفاهمات را برطرف کند. ولی جبهه گیری های یک جانبه در این موارد، کار را از این که هست سخت تر خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: پیامد های بی احترامی به خانواده همسر 


رفتار با خانواده شوهر

رفت و آمد با خانواده شوهر 

در رفت و آمد با خانواده شوهر اعتدال را رعایت کنید.

مهم ترین اشتباه در رفت و آمد با خانواده شوهر، افراط و تفریط است. بعضی از دختر خانم ها فکر میکنند که اگر رفت و آمد خود را با خانواده شوهر بیشتر کنند، بهتر در دل آن ها جای می گیرند. در صورتی که اینطور نیست. افراط در مهمانی دادن ها و مهمانی رفتن ها باعث می شود که حرمت ها در جاهایی شکسته شود یا در میان صحبت ها حرف هایی زده شود که  دو طرف به نوعی آن را ” ” تیکه” یا ” کنایه” تلقی کنند. در این صورت بازار غیب باز شده و ممکن است این اختلافات با خانواده همسر بیشتر شود.

از طرفی، بعضی دیگر فکر میکنند که هر چه یکدیگر را نبینند بهتر است. ممکن است سالی یکبار از هم خبر بگیرند یا در ارتباط باشند. در این صورت هم روابط تیره و تار می شود و هم عروس و هم خانواده شوهر از هم سرد می شوند. حتی اگر پسرشان به تنهایی به آن ها سر بزند، گلایه و ناراحتی آن ها پابرجا خواهد بود.

مهمترین اصل بعد از آموزش مهارت همسرداری، مدیریت روابط با خانواده همسر است. زیرا معمولا تمام پسران نسبت به خانواده شان حساسیت زیادی دارند. پس نوع روابط، حد و حدود روابط و استفاده درست از جملات در مکالمات بسیار مهم است. به خصوص دخترانی که تجربه ای ندارند باید تمام این موارد را در نظر بگیرند.

نکات مهم در مدیریت روابط با خانواده شوهر

1. دیدارهای مکرر و غیرضروری را با خانواده شوهر را کم کنید. این اصل مهمی در برقراری رابطه سالم با خانواده شوهر است.

2. در زمان دعوا و اختلاف ، خانواده شوهر را وارد ماجرا نکنید یا آنها را دخالت ندهید و به آن ها توهین نکنید.

3. سعی کنید وابستگی بیش از حد خود را به خانواده کمتر کنید. شما اکنون مستقل شده اید و باید بتوانید مشکلات خود را به تنهایی حل کنید.

4. تفاوت های فرهنگی و اختلاف سلیقه همیشه وجود دارد. باید راهی پیدا کرد که در اوج این تفاوت ها، ارتباطات خود را به بهترین شکل حفظ کنید. دلیلی ندارد که همه مطابق میل ما رفتار کنند یا خود را تغییر دهند و آن چیزی شوند که ما می خواهیم.

5. رفتارهای کودکانه را کنار بگذارید. شما اکنون ازدواج کرده اید و بهتر است تحمل خود را نسبت به مشکلات و صحبت ها بالا ببرید. منظور از رفتارهای کودکانه، همان حساسیت هایی است که اکثرخانم ها دارند و سریع نسبت به حرف های دیگران واکنش نشان می دهند.

6. انتظارات و توقعات خانواده شوهرتان را از خود شناسایی کنید. بعضی ازخانواده ها دوست دارند عروسشان اینگونه رفتار کند یا این سبک لباس بپوشد. سعی کنید تا حدی که برایتان مقدور است همانگونه باشید که آن ها می خواهند.

7. هر چه روابط شما با شوهرتان خوب باشد و رابطه بهتری با آن ها داشته باشید، از آنطرف بازخوردش را خواهید دید و متقابلا شوهرتانتان احترام خانواده شما را نگه خواهد داشت. از طرفی همسرتان بی شک از شما جلوی خانواده اش تعریف خواهد کرد و آن ها نیز به خاطر این موضوع از شما راضی خواهند بود و از اینکه پسرشان را خوشبخت کرده اید با شما رفتار خوبی خواهند داشت.


بیشتر بخوانید: حمایت از همسر در مقابل خانواده


مدیریت روابط با خانواده شوهر

حد و حدود رابطه با خانواده شوهر 

حتما در مورد اینکه با خانواده همسرتان چه رفتاری داشته باشید یا چطور آن ها را بشناسید و هر چند وقت یکبار آن ها را ببینید یا چه زمانی آن ها را به خانه خود دعوت کنید، از خود سوال می کنید. در مورد حد و حدود رابطه با خانواده شوهر اولین چیزی که باید رعایت کنید، احترام است.

محترم شمردن خانواده شوهر، مهم ترین اصل در قانون شوهر داری است. یعنی اگر شما بتوانید در شرایط سخت این احترام را حفظ کنید قطعا آن ها هم شما را محترم می شمارند و حد و مرز خود را متوجه می شوند.

1. به چارچوب ها و قوانین خانواده شوهر احترام بگذارید

هر خانواده برای خودش قوانین و چارچوبی دارد که دوست دارد دیگران آن را رعایت کنند. اگر شما نسبت به چارچوب های خانواده همسرتان، حساس باشید و آن ها را رعایت کنید آن ها هم به خود اجازه نمی دهند قوانین زندگی دو نفره شما را به هم بریزند و اینگونه مشکلات به حداقل خواهد رسید.

2. برای معاشرت بهترین زمان را انتخاب کنید

سعی کنید در شرایطی به دیدار خانواده همسرتان بروید که هم آنها به لحاظ روحی آماده باشند و هم شما. قبل از معاشرت می توانید با آن ها تماس بگیرید و اوضاع و شرایط را بسنجنید. بعضی از عروس خانم ها نسبت به رفت و آمد خود با خانواده شوهرشان کنترل ندارند و بیشتر وقت خود را آنجا می گذرانند که این اشتباه است.

3. محدودیت زمانی بگذارید

بهتر است زمان این ملاقات ها زیاد نباشد. به فرض مثال اگر خانواده همسرتان شما را به صرف ناهار دعوت می کنند می توانید طوری بروید که 3 الی 4 ساعت در منزلشان بمانید. هر چه مدت زمان این ملاقات ها زیاد باشد صحبت ها هم بیشتر می شود و ممکن است در این میان حرفی زده شود یا گلایه ای بکنند که کدورت ایجاد کنند.

4. شوهرتان را محدود نکنید

اجازه دهید گاهی همسرتان بدون شما به خانواده اش سر بزند و سر این داستان بیش از حد به او فشار نیارید. گاهی نیاز است که آن ها مثل زمان مجردی پسرشان با هم خلوت کنند. علاوه بر این شوهرتان نیز متوجه می شود که شما برای او تعیین تکلیف نمی کنید و بالطبع او نیز شما را آزاد خواهد گذاشت. البته در این بین رابطه ها را تقویت کنید. مخصوصا بزرگتر ها بهتر است همیشه از عروسشان به خوبی یاد کنند و حتی اگر بدی هم دیده اند هیزم در آتش نریزند بلکه آتش اختلافات را با فروتنی و مهربانی خود خاموش کنند.


بیشتر بخوانید: حل اختلاف با باجناق


رفت و آمد با خانواده شوهر

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره زناشویی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

براي مشاوره در زمينه  با خانواده شوهر باید چگونه رفتار کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 14 نظر:

 1. سلام.من همسرم رادوست دارم وتاحدودی همیشه برایش توزندگی غنیمت کردم تازندگیمون بهتربشه ولی تاالان ازبرخوردای همسرم متوجه شدم که انگارکاری نکردمتوزندگی خیلی به خانواده ی خودش اهمیت میده ولی به من وپسرمون کمتر.حتی میگم جایی هم بریم یانمیبره یابی میله خیلی کم وقت میزاره البته خودش بادوستاش هروقت پیشنهادبدن میره.هروقت ازخانوادش حرفی می‌زنیم ازاونادفاع می‌کنه حق روهمیشه به اونامیده انگارمن توزندگیش زیادمهم نیستم اوناروهرجابگن میبره حرفی بهش بزنن زودفراموش میکنه احساس میکنم خانواده خودش براش الویتن تامنوپسرم.حتی تاالان که هفت ساله ازدواج کردیم ماروجایی نبرده همش من باخانواده خودم میرم خرید.حتی برای پسرشم وقت نمیزاره همه کارای پسرمومن انجام میدم.فکرمیکنه محبت کردن به پول دادنه همش منت میزاره سرپولی که حتی زیادنیس بمن میده کلازنوواسه پخت وپزغذای آماده وببخشیدابزارمیبینه.خلاصه خودمم هیچ دلم خیلی برای پسرم میسوزه احساس میکنم اون داره لطمه میبینه.

 2. سلام .متاسفانه این فرهنگ کلا اشتباه است .من الان پدر شوهر ومادر شوهری رو می شناسم که بندگان خدا از نون شب خودشون می زنند تا به عروس بدن اما عروس اصلا کلا در خونش به روی اونا بسته است .وسالی یک بار اگر بیاد خونه ی مادر شوهرش .جواب تلفن هاشون رو که اصلا نمی ده.کلا هیچ کدام از فامیل شوهر تا حالا رنگ خونه ی اینو ندیدن .اما فامیل خودش تمام سال اونجا هستند .خیلی دلم برای این بندگان خدا می سوزه .

  1. عزیزم اولا شما دارین قضاوت میکنید چون حرف اونو شنیدی عروس وقتی ازدواج می‌کنه اونم ی دختره مثل همه دخترا واسه جنگ نمیره کی حاضره از رخت و خواب جای گرم و نرم وامن پدرش بزنه بره برای جنگ با خانواده شوهر. قضاوت نکن همه مثل هم نیستن هرچیزی حد و مرزی داره آدما باید براهم احترام بزارن چ عروس چ خانواده شوهر چون اون عروس هم خدایی داره چرخ روزگار می‌چرخه بعدش عروس هم سنش کمه باید بزرگتر درک کنن آدم با بچه خودش دوست می‌کنه چ برسه ب دیگران

 3. بنظر من چون بعدازدواج،بیشترخانواده مردهست که توقع احترام زیادواحساس مالکیت روی پسرشون دارن،درضمن ازبوده تابودمیگن عروس ومادرشوهر،یاخواهرشوهر جون رابطه باهاشون بیشتره،مثلاخودمن طبقه بالای خانواده همسرم میشینم،بایدخریدهاموبیرون رفتناموازشون تاجایی که بتونم پنهان کنم وگرنه میگن پسربدبخت من پول دربیاره اون ولخرجی کنه وفلان

 4. ماشالله زن ها انقدر زورشون زیاد شده که بچه ها در خیلی موارد عملا عمه و عمو ندارند و فقط خاله و دایی دارند ، تازه اگر زن داییه فداکار باشه و مثل خواهر شوهرش نباشه . چون در اون صورت بچه ها دیگه دایی هم ندارند و فقط خاله می مونه . کاریش هم نمی شه کرد یه جورهایی جزو فرهنگ کشور شده .‌ اول باید زن ها رو متقاعد به معاشرت به فامیل شوهر کرد بعد بگیند چطور معاشرت کنند .‌

  1. سلام من خودم عروس هستم وتمام تلاشم رو کردم که باخانواده همسرم رابطم خوب باشه اما اونها هیچ علاقه ای ندارند چون من تنها عروس غریبه این قوم هستم دیگه نمیدونم باید چیکارکنم؟

 5. باسلام و تشکر از مقاله مفید شما ولی چرا کلا و همش از مادر شوهر و درست رابطه برقرار کردن رابطه با خانواده شوهر میگویید آیا خانواده زن در هیچکدام از زندگی ها دخالت نکرده اند و یا مردها کلا باید مطیع امر همسر و خانواده اش باشند؟
  باتشکر

  1. سلام
   بله درسته ولی موضوع مقاله بیشتر در این مورد خانواده شوهره
   حالا باید در مورد خانواده همسرم نیز مقاله ای بنویسیم/

  2. بنظر من چون بعدازدواج،بیشترخانواده مردهست که توقع احترام زیادواحساس مالکیت روی پسرشون دارن،درضمن ازبوده تابودمیگن عروس ومادرشوهر،یاخواهرشوهر جون رابطه باهاشون بیشتره،مثلاخودمن طبقه بالای خانواده همسرم میشینم،بایدخریدهاموبیرون رفتناموازشون تاجایی که بتونم پنهان کنم وگرنه میگن پسربدبخت من پول دربیاره اون ولخرجی کنه وفلان

  3. سلام .متاسفانه این فرهنگ کلا اشتباه است .من الان پدر شوهر ومادر شوهری رو می شناسم که بندگان خدا از نون شب خودشون می زنند تا به عروس بدن اما عروس اصلا کلا در خونش به روی اونا بسته است .وسالی یک بار اگر بیاد خونه ی مادر شوهرش .جواب تلفن هاشون رو که اصلا نمی ده.کلا هیچ کدام از فامیل شوهر تا حالا رنگ خونه ی اینو ندیدن .اما فامیل خودش تمام سال اونجا هستند .خیلی دلم برای این بندگان خدا می سوزه .

  4. سلام .متاسفانه این فرهنگ کلا اشتباه است .من الان پدر شوهر ومادر شوهری رو می شناسم که بندگان خدا از نون شب خودشون می زنند تا به عروس بدن اما عروس اصلا کلا در خونش به روی اونا بسته است .وسالی یک بار اگر بیاد خونه ی مادر شوهرش .جواب تلفن هاشون رو که اصلا نمی ده.کلا هیچ کدام از فامیل شوهر تا حالا رنگ خونه ی اینو ندیدن .اما فامیل خودش تمام سال اونجا هستند .خیلی دلم برای این بندگان خدا می سوزه .

   1. ای بنازمش خوب کار می‌کنه عروس اگه مثه من باشه محبت کنه بعد همه چیا ازش قایم کنن همین عروسان خوبن الهی مادر شوهرمنم این طور عروس گیرش بیاد به جا زخم زبونا که به من زد

  5. سلام .متاسفانه این فرهنگ کلا اشتباه است .من الان پدر شوهر ومادر شوهری رو می شناسم که بندگان خدا از نون شب خودشون می زنند تا به عروس بدن اما عروس اصلا کلا در خونش به روی اونا بسته است .وسالی یک بار اگر بیاد خونه ی مادر شوهرش .جواب تلفن هاشون رو که اصلا نمی ده.کلا هیچ کدام از فامیل شوهر تا حالا رنگ خونه ی اینو ندیدن .اما فامیل خودش تمام سال اونجا هستند .خیلی دلم برای این بندگان خدا می سوزه خیلی دوست دارم کمکش ون کنم‌ولی نمی دونم چه کار کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉